StoryEditor

Rzepak już nawet po 2 tys. zł!

Rzepak na giełdach drożał i drożał, teraz zaczyna tanieć. Nie powoduje to jednak większego ruchu w handlu, bo rzepaku za starych zbiorów jest już bardzo mało.
14.01.2021., 14:01h

Zwykle tak jest na silnie rozemocjonowanym rynku, że po dużych wzrostach następują korekty. Jednak ceny w Polsce wspiera coraz mniejsza ilość surowca dostępna na rynku jak i osłabiona waluta.
Długo wyczekiwany styczniowy raport USDA przyniósł wzrosty notowań w całym kompleksie zbożowo–olejowym. Amerykańscy eksperci po raz kolejny zredukowali zapasy soi, jednak tym razem redukcje dotknęły także produkcji tego najbardziej popularnego surowca olejowego.

Jednak rynek rzepakowy już przed raportem, spodziewając się takich komunikatów reagował rosnącym trendem, ale majowe kontrakty wzrosły o 5 euro/t pod wpływem cięć sojowych zapasów po południu we wtorek. W środę na obu notowaniach były już tylko lekkie dokładki. Czwartek (14.01.2021 r.) przynosi schłodzenie rynków i korekty, ale i tak na zamknięciu ceny lutowych kontraktów wynosiły 439,50 euro, a kontrakty na maj, które wzrastały silniej w tym tygodniu są były po 432,50 euro/t. Słabszy kurs złotego wzmacnia efekty podwyżek, jedno euro kosztuje dziś 4,54 złote.

Za wzrostem cen rzepaku podążają podwyżki cen oleju i śruty. Dawno już olej rzepakowy nie był tak drogi, obecnie na ...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:59