StoryEditor

Rzepak kwitnie na żółto, a na giełdach się czerwieni

Podczas, gdy mamy do czynienia z pięknie rozkwitającymi plantacjami, to na giełdach dominuje czerwony kolor sygnalizujący spadki cen.
20.05.2021., 15:05h

Nasi krajowi rzepakowcy twierdzą, że rzepaku w Polsce mamy zasiane nawet ponad 1 mln ha. Nieco gorzej jest w zasiewami rzepaku w Niemczech i we Francji. Czyżby Polska urastała na rzepakowego potentata i zajęła rzepakowe „pole position” w wyścigu po laur największych producentów rzepaku w 2021 r. w Unii Europejskiej?

– W Niemczech w tym roku mamy zasiane nieco poniżej 1 mln ha rzepaku. Spodziewamy się jednak dobrych plonów i oczekujemy zbiorów ponad 3 mln t – mówił na Międzynarodowym Dniu Rzepaku Eurorzepak 2021 w Minikowie, Stephan Arens z UFOP (Union for the Promotion of Oil and Protein Plants).
–We Francji mamy obecnie poniżej 1 mln ha, a kiedyś było nawet 1,8 mln ha – informował Claude Soudé, szef francuskiej federacji rzepakowców.

W tym tygodniu ceny rzepaku na Matifie ostro spadły i wróciły do poziomów z początku maja. Na zamknięciu paryskiej giełdy w czwartek (20.05.21 r.) rzepak kosztuje 528 euro/t. W ostatnich dniach rzepakowe indeksy giełdowe paliły się na czerwono, w ciągu tygodnia ceny spadły o 4,75 euro/t.

Kolejny już tydzień umacnia się złotówka, dziś jedno euro możemy kupić za zaledwie 4,49 zł. 

Wciąż zainteresowane starym rzepakiem firmy handlowe oferują 2300–2410 zł/t, choć słyszymy także propozycje po 3000 zł/t. Nic dziwnego, bo jak rzepaku nie ma, to nawet za 3000 zł się nie urodzi.

Przetwórcy szukają surowca i w dalszym ciągu podchodzą do każdej pojawiającej partii bardzo indywidualnie. Pomimo obniżek giełdowych i kursów waluty, swoje standardowe ceny zakupu starego rzepaku zmienili bardzo nieznacznie.

Aktualne ceny w zakładach tłuszczowych wynoszą: 

  • ZT Kruszwica dostawy na maj                      – 2650 zł/t 

          Brzeg dostawy na maj                              – 2720 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na maj                  – 2680 zł/t

              Czernin dostawy na maj                      – 2680 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na maj                   – 2600 zł/t  

                    Kosów Lacki na maj                       – 2600 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów           – tylko indywidualne oferty


Obniżyli za to ceny kontraktów na rzepak z nowych zbiorów. Aktualnie można go zakontraktować po 2250–2325 zł/t.


Juliusz Urban Fot. Siklicki

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:19