StoryEditor

Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?

Giełdowe spadki cen zaczynają coraz większe wrażenie wywierać na krajowym rynku i choć spadki są niewielkie wszyscy zastanawiają się co będzie dalej.
18.08.2022., 14:08h

Pszenica na Matifie w tym tygodniu mocno tanieje, od początku tygodnia do czwartkowego popołudnia kontrakty wrześniowe tracą już 26 euro/t. Notowania pszenicy na wrzesień (18.08.2022 r.) wynoszą już tylko 313,75 euro/t, a kontrakty grudniowe, na których swoje ceny opierają eksporterzy są o 8 euro tańsze.

Spadki cen w tym tygodniu poprzedziły optymistyczne prognozy amerykańskich ekspertów wieszczące kolejny rekord w zbiorach pszenicy na świecie. Osiągnąć zbiory przewyższające ubiegły rok w roku takiej suszy to coś niesamowitego. Jeśli dane USDA się potwierdzą to światowa produkcja pszenicy w sezonie 2022/23 wyniesie 779,6 mln ton. Na wzrost szacunków zdecydowany wpływ mają coraz to nowsze doniesienia o większych zbiorach w Rosji. USDA rosyjskie zbiory podniosło o 6,5 mln t do 88 mln ton, a tuż za rogiem pojawiają się kolejne informacje.

Rosyjska firma doradcza SovEcon podniosła prognozę zbiorów pszenicy w 2022 r. z 90,9 mln t do 94,7 mln ton. SovEcon podniósł także prognozę produkcji jęczmienia z 20,2 mln t, do 20,6 mln t, kukurydzy z 14,7 mln t do 15,1 mln ton. Całkowite zbiory zbóż  w Rosji szacowane są na 142,6 mln ton.

Ja jed...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:29