StoryEditor

Ceny zbóż: Krajowy rynek pod silną presją wielu czynników

Przez Polskę przetaczają się fale upałów, burz i opadów deszczu. To jednocześnie dobre i złe wieści. Dobre, bo część zbóż jak pszenica czy pszenżyto, które są jeszcze zielone mają szansę naciągnąć trochę wody z gleby i wypełnić ziarno. A źle bo zasychającym już zbożom jak jęczmień czy żyto opady deszczu, zwłaszcza ulewne obniżą parametry ziarna. A właśnie parametry będą w te żniwa kluczowe dla uzyskania dobrych cen skupu. Niepokojące są także liczne sygnały z regionów, gdzie gwałtowne burze przyniosły opady gradu, który niestety dziesiątkuje także plony na polu.
01.07.2022., 08:07h

Krajowy rynek nadal przeżywa wiele napięć i nie tylko import zboża z Ukrainy wpływa na krajowe cenniki zbóż. Ale po kolei. Tym razem zaczniemy od jęczmienia ozimego, bo małe żniwa już wystartowały.

Małe żniwa jęczmienne

W miniony weekend część rolników zdążyła zebrać jęczmień ozimy na słabszych glebach. Najgorsze wieści płyną z woj. Lubuskiego. Tam wyjątkowo silna susza zabrała plon. – Zebrałem tylko 1,5 tony ziarna z ha – żali się nam rolnik z okolic Sulęcina. Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski suszy  w całym województwie. Podobne problemy z suszą mają też rolnicy w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Kombajnów w jęczmieniu będzie z dnia na dzień przybywać, ale niewiele punktów skupu w kraju prowadzi skup tego ziarna. Ceny jęczmienia z nowych zbiorów wahają się między 1000 a 1200 zł w zależności od regionu, natomiast są jeszcze skupy, które są zainteresowane ziarnem z ubiegłego roku, za które oferują nawet 1300 zł netto za tonę. Wiele podmiotów skupujących ma jeszcze technologiczną przerwę i ...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 23:07