StoryEditor

Ceny zbóż: w kolejnym sezonie zbóż nam nie zabraknie?

Przy wciąż spadających cenach trudno jest uchwycić moment, kiedy warto długo przetrzymywane zboże sprzedać. W świetle danych o zapasach są jednak uzasadnione obawy, że dobrze na zbożowym rynku to już było, a wypełnione magazyny krajowy rynek będą cisnąć jeszcze długo, także na starcie nowych zbiorów.
23.03.2023., 12:03h

Przynajmniej znamy zapasy

Po akcji obdzwaniania gospodarstw rolnych w celu opracowania systemu dopłat i podsumowania ile zbóż pozostało u polskich rolników pozostał wyraźny ślad. Przynajmniej pierwszy raz wiemy jakie plus/minus mamy zapasy.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował w TV Republika, że aktualnie zapasy zboża do sprzedania wynoszą ok. 3–4 mln ton. – Zrobimy wszystko, aby wywieźć zboże przed żniwami. Rolnicy boją się, że zostaną z pełnymi magazynami na żniwa – stwierdził wicepremier.

Pomimo rosnącego niezadowolenia, zdaniem ministerstwa tegoroczne utrudnienia w zbożowym eksporcie spowodowane są mniejszą chłonnością międzynarodowego rynku – Mamy zapasy, są one duże i ogromnym zadaniem jest upłynnienie tego zboża. Chcemy je wyeksportować w ramach UE i poza UE, Afryka jest chłonnym rynkiem, ale problemem jest cena – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Zdesperowani rolnicy, którzy wraz z momentem rozpoczynających się prac pielęgnacyjnych w zbożach zasianych już na nowy sezon czują coraz większą  presję nadchodzących zbiorów, w trakcie Międzynarodowych Targów Agrotech Kielce przygotowali ostrą akcję oprotes...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:53