StoryEditor

Rynek zbóż: importerzy pszenicy kupują już na nowy sezon

Przy mocnych spadkach cen pszenicy na giełdach importerzy starają się odbudować swoje zapasy. Na krajowym rynku ceny codziennie w dół i nawet w ciągu jednego dnia trudno jest je uchwycić.
16.03.2023., 13:03h

Importerzy wciąż kupują zboża

S&P Global Platts informuje, że już cztery miesiące przed nowymi żniwami agencje odpowiadające za import zbóż do Jordanii i Arabii Saudyjskiej rozpoczęły zakupy pszenicy, podczas gdy ich konkurenci w regionie nadal kupują zboże ze zbiorów w 2022 r.

Nie jest tajemnicą, że ponad 40% całego światowego eksportu pszenicy trafia na Bliski Wschód i do krajów Afryki Północnej. USDA szacuje, że w sezonie 2022/23 porty i przejścia graniczne w obu regionach przeładują odpowiednio 39 mln t i 47 mln t pszenicy. 

Według Rusagrotrans Egipt w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego sezonu sprowadził 6,6 mln ton pszenicy. Ci sami eksperci informują, że w podobnym okresie Turcja sprowadziła 7 mln t, w porównaniu do 9,6 mln t w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Za zakupy Algierii odpowiada Państwowa Rada Zbożowa OAIC, która w sezonie 2022/23 ma zaimportować 6 mln ton. Jej ostatni przetarg zakończył się przed paroma dniami, kiedy handlowcy poinformowali, że zakupiono około 500 tys. t po 312 USD/ t z dostawą w maju.

Iran, będący trzecim najbardziej zaludnionym krajem na Bliskim Wschodzie w poprzednim sezonie z...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 23:00