StoryEditor

Rynek zbóż: ceny pszenicy drgnęły i zaczął się ruch, zboża paszowe czekają na kukurydzę

Wcześniejsze giełdowe podwyżki cen pszenicy odniosły wreszcie efekt na krajowych cenach skupu. Coraz więcej ciekawych doniesień mamy z kukurydzianego rynku.
06.10.2022., 13:10h


Choć ceny pszenicy na Matifie w ostatnich dniach znowu spadły poniżej 350 €/t, bo w czwartek na zamknięciu kontrakty grudniowe na pszenicę na paryskiej giełdzie notowane są po 345 €/t, to w kraju wreszcie ceny ruszyły. Zaczął się także w skupach trochę większy ruch, bo rolnicy widząc podwyżki ruszyli do sprzedaży.

Eksporterzy dalej płacą za pszenicę 1670–1700 w zależności od zawartości białka, te wyższe ceny są dla pszenicy 13,5%, a za 14-stkę porty płacą 1740 zł/t.

Pszenica mocniej do góry


W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna ruszyła do góry i choć widełki wynoszą  1380–1590 zł/t, to coraz więcej skupów płaci zdecydowanie powyżej 1500 zł/t.
Wszystko to wpływa na ogólnopolską średnią i pszenica chlebowa skupowana jest już w średniej cenie 1500 zł/t. Oznacza to, że zaledwie w ciągu tygodnia pszenica podrożała o 50 zł/t.


Tam gdzie podwyżki cen są właśnie takie, skupujący mówią, że zaczął się robić w skupach ruch. – W krajowym handlu trochę się poprawiło, od poniedziałku cały czas kupuję i nie są to wcale takie małe ilości – informuje handlowiec z zachodniej Polski. Także w Centrum i na Kujawach daje się...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:31