StoryEditor

Eksporterzy szybko reagują, krajowy rynek zbóż na giełdowe ruchy spogląda przez palce

Światowy rynek zbóż przyzwyczaił już nas, że reaguje nadmiernie na różne doniesienia, nie do końca związane z handlem samymi zbożami. Inaczej jest w handlu rzeczywistym, tu by realizować politykę skupową firmy lub produkować paszę, czy mąkę zboże trzeba kupić.
20.10.2022., 11:10h

Handlując zbożami na rzeczywistym rynku nie wystarczy bawić się tylko i wyłącznie liczbami w komputerowym okienku. Przy ograniczonej do maksimum podaży, fizyczny rynek daleki jest od szybkiego reagowania na każde giełdowe doniesienia. I choć dane płynące z giełd są dostrzegane, to jednak każdy z kupujących zboża w krajowym obrocie ma swój rozum. A rozum podpowiada, że pojawiające się szanse zakupu trzeba wykorzystywać, a nie na siłę powstrzymywać dopiero co budzący się handel.

W okresie ostatnich miesięcy nawet bardzo doświadczeni handlowcy przekonali się, że zbyt szybkie reakcje na giełdowe wahania cen, mogą im bardziej szkodzić niż pomagać w biznesie. No cóż, co rok nowe doświadczenie, ale przeglądnijmy się giełdom i krajowemu rynkowi nieco bardziej szczegółowo.

W  pierwszych dniach tego tygodnia mieliśmy do czynienia z obniżkami kursów pszenicy na Matifie, które swoje apogeum osiągnęły we wtorek  (18.10.22 r.), kiedy to notowania spadły o 11,5 euro i powrotem do cen wynoszących 334,75 €/t, takich jakie były przed miesiącem.  W czwartek (20.10.22 r.) obniżki wyhamowały i pszenica na zamknięciu wyceniana jest na 338,75 ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 17:24