StoryEditor

Rynek zbóż: korytarz morski mąci ceny

W notowaniach pszenicy w tym tygodniu mieliśmy efekt podobny do śluzy wodnej tworzącej wir, a potem wyrównującej poziomy. Najpierw nastąpiły silne wzrosty, które zaledwie po dwóch dniach zniwelowały potężne spadki kursów. Krajowy handel wyczekał jednak, aż wzburzony wirem światowy rynek się ustabilizuje.
03.11.2022., 12:11h

Taka analogia jest bardzo adekwatna do obecnej sytuacji na rynku, bowiem dotyczy efektu morskiego korytarza zbożowego, którym dostarczane jest zboże z Ukrainy. A przecież w ciągu niespełna 3 miesięcy funkcjonowania korytarza 423 statki wypływające z ukraińskich portów wywiozły prawie 10 mln t produktów rolnych.

 

Według Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy, w tej liczbie Ukraina wyeksportowała 2,9 mln t pszenicy, z której prawie 27% (772 tys. t) trafiło do krajów afrykańskich. Tę wiadomość uzupełnia informacja Światowego Programu Żywnościowego ONZ, która informuje o 7 statkach łącznie wysyłanych w ramach programu do krajów potrzebujących, do 31 października ilość wyniosła 220 tys. t.

 

Sytuację rynkową zmroziła wiadomość, z 29.10.2022 r. że w odwecie na ukraiński atak dronowy na port Sewastopol Rosja wycofuje się całkowicie z ustaleń dotyczących korytarza zbożowego na M. Czarnym, co spowodowało blokadę statków już stojących w portach. Szybko jednak zareagowała Turcja i ONZ wspólnie ustalając, że najbardziej priorytetowe kursy będą konwojowane i wypłyną ze zbożem. I tak w ciągu pierwszych dwóch dni bieżącego tygod...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:38