StoryEditor

Zboża drożeją, cenami kręcą wojenne wichry. Co z cenami kukurydzy?

Na rosnące ceny zbóż wpływają kolejne rosyjskie rakiety spadające na ukraińskie miasta. Świat handlu obawia się, że w efekcie wojennej eskalacji korytarz zbożowy Morza Czarnego może nie zostać przedłużony. Jak na to reaguje zbierana właśnie kukurydza? Jak wyglądają plony i zaawansowanie zbiorów?
13.10.2022., 14:10h

Wraz z kolejną eskalacją działań wojennych na terenie najechanej przez Rosję Ukrainy i bestialskimi atakami rakietowymi na ukraińskie miasta ceny pszenicy na światowych rynkach poszły mocno do góry 10. października br. pszenica na Matifie podrożała aż o 16,25 euro i osiągając 364 €/t stała się najdroższa od czasu zakończenia poprzedniego sezonu.

Nawet po lekkich obniżkach w kolejnych dniach, w czwartek na zamknięciu (13.10.2022 r.) pszenica na grudzień notowana jest po 356,25 €/t. Rynki międzynarodowe zareagowały tak mocno na frontowe doniesienia, bo stawiają one pod sporym znakiem zapytania przedłużenie funkcjonowania  korytarza zbożowego na M. Czarnym.


Obawy o eksport

 I choć ustalenia kończą swoje funkcjonowanie w listopadzie, to już też w połowie października strona rosyjska poinformowała, że zamierza zmniejszyć swoją aktywność w kontrolowaniu statków ekspediowanych z ukraińskich portów, z oczekiwanych dla normalnego funkcjonowania 25 jednostek na dobę, do jedynie 12 statków.

– Już teraz ponad 120 statków czeka na inspekcję, co opóźnia czas zawinięcia do portów w celu kolejnego załadunku – informuje Ismine Palla, rzecznik ON...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:19