StoryEditor

Podaż podkopuje ceny - Rynkowy Serwis Spod Lady - 12.05.23 r.

Rolnicy gremialnie ruszyli ze swoimi zbożami do punktów skupu, ale tak duża podaż natychmiast prowadzi do spadków cen. Aktualny komentarz o bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku, przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
12.05.2023., 08:05h

Rzepak: uwaga skupiona na zbożach, rzepak w tle

Kursy rzepaku Matif

Wykresy notowań rzepaku


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Jak informują handlowcy i przetwórcy, rolnicy posiadający jeszcze stary rzepak obecnie nie sprzedają. Jeszcze niedawno ruch był nawet spory, ale teraz wyraźnie głowy i transporty właścicieli rzepaku zajmują w całości zboża. Można więc powiedzieć, że aktualne spadki notowań rzepaku i krajowych cen, jego posiadaczy nie bardzo dotyczą. Tylko czy perspektywy rozwoju sytuacji wynikają na korzyść decyzji o przetrzymaniu surowca do nowych zbiorów?

Czasem podejmuje się takie decyzje, z chęci uśrednienia ceny sprzedaży, ale moim zdaniem tym razem jest to oszukiwanie samego siebie. Czasem trzeba zjeść tą żabę i szybko zapomnieć o porażce, by na chłodno oceniać dalsze decyzje handlowe. Tym bardziej, że nowy sezon szykuje się też ciekawy. UE zaimportowała już starego rzepaku ponad 6,7 mln t, 2 mln t więcej niż w porównywalnym okresie sezony 2021/22. Zbiory rzepaku w UE będą pod wpływem tylko nieznacznie niższych plonów, ale większych powierzchni, więc na plus. Na rynku sojowych Chiny wciąż grają na spadki, odmawiając realizacji kolejnych zakupów, więc nad rynkiem ...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 04:32