StoryEditor

Rynek zbóż: zrobił się ogromny ruch

Po wyjątkowo długim tegorocznym majowym weekendzie nagle w punktach skupu zrobił się spory ruch, co natychmiast zaowocowało kolejnymi spadkami cen. Spadają ceny pszenicy, mocno lecą w dół ceny zbóż paszowych.
11.05.2023., 14:05h

Pojawiająca się w skupach tak duża ilość dostawców musi wywrzeć wpływ na rynek, nie tylko w chwili obecnej, ale może skutkować dalszymi konsekwencjami.

Duża podaż rynek nie nadąża

W większości firm zajmujących się handlem zbożami ruch obecnie jest tak duży, że pracownicy nie mają zbyt wiele czasu na rozmowy, ale nawet z wyrywkowych rzuconych zdań rysuje się obraz nagle rozbudzonego rynku.

– Już od 4 maja zaczął się ruch, ale od poniedziałku zaczęły się ustawić przed brama kolejki. Rolnicy już nie czekają i zaczynają wozić – mówi przedstawiciel firmy skupowej.

– Wreszcie się  ruszyło, od żniw czekaliśmy aż się rolnicy pojawią, teraz drzwi się niemal na wadze nie zamykają– mówi kierownik magazynu.

Na skupach pojawiać zaczęły się naprawdę duże ilości. – Skup jest spory. Jesteśmy niewielkim magazynem, a przyjeżdża do nas po 50–70 t na dobę – informuje właściciel magazynu zbożowego.

W niektórych lokalizacjach podaż jest większa niż w tradycyjnym okresie zbiorów. – Istne szaleństwo. Żniwa, to nawet  za mało powiedziane. Ilości są tak duże, że wręcz fizycznie nie do odebrania – mówi handlowiec zajmujący się ...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 00:50