StoryEditor

Rynek zbóż: statki czekają, a w handlu bezrobocie

Już po raz kolejny w tym sezonie politycy namieszali i trudno się dziwić, że rolnicy mają do nich spore pretensje. Tym razem w roli głównego hamulcowego wystąpił mebel – „okrągły stół”, który od czasów wolnej Polski był prawdziwym bohaterem, od dziś może stać się symbolem obietnic bez pokrycia.
06.04.2023., 12:04h

Na weryfikację realności obietnic wynikających z okrągłego stołu długo czekać nie musieliśmy. To naturalne, że w normalnie funkcjonującym handlu każde widzimisię bardzo szybko przechodzi test realności. Tym samym, kompletny brak doświadczenia zamiast uspokajać nastroje stał się tylko przyczyną ich eskalacji. Rynku natomiast nie ożywił, a wręcz odwrotnie, kolejny już raz obietnice rzucone na wiatr powodują decyzyjną blokadę.

Statki podstawiono, a pszenica w magazynach

W portach od początku tygodnia czekały na załadunek 3 statki, każdy mający zabrać po ok 50 tys. t pszenicy, a eksporterzy niepokoili się, że nie mają czym ich do końca zapełnić, bo krajowy ruch znów ustał. – Mógłbym sprzedać jeszcze jeden statek, ale nie mam pewności, czy będzie go czym zasypać. Kupujemy praktycznie każdą pszenicę z kategorii konsumpcji, a potrącenia są naprawdę ludzkie – mówi przedstawiciel eksportera.
Ten fakt powoduje jednak, że jak informują mnie eksporterzy polska pszenica na rynkach zagranicznych zaczyna tracić swoją markę, mającego stałych klientów wysokojakościowego zboża i staje się towarem takim jak każde inne zboże, a wówczas tylko n...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 01:23