StoryEditor

Rynek zbóż: brak podaży hamuje wzrosty cen

Ceny zbóż wzrastają tak szybko i tak regularnie, że mamy kompletny zastój w handlu. A brak dostaw z kolei powoduje, że niektórzy handlowcy cen nie podnoszą, bo i tak nie przynosi to większych zakupów.
18.11.2021., 17:11h

Zbożowa loteria z nagrodami trwa nadal. Dla tych co nie sprzedali w poprzednim tygodniu „zbożowa tombola” ma nagrodę w postaci kolejnych wzrostów cen. Tym razem pszenica konsumpcyjna  w krajowym skupie podrożała o 30 zł/t w ciągu tygodnia, bo skupujący proponują 1100–1320 zł/t, a średnia cena ze wszystkich propozycji wynosi 1200 zł/t.  Nic dziwnego, bo w portach eksporterzy proponują ceny o 60 złotych wyższe od tych z poprzedniego tygodnia, kupują na bieżąco  1355–1360 zł/t, a na grudzień o 20 złotych drożej.

Unijny eksport zbóż dalej przebiega dość dynamicznie. W ciągu pierwszych 20. tygodni obecnego sezonu(do połowy listopada) kraje UE sprzedały poza obszar Zjednoczonej Europy już 16,5 mln t zbóż, a przed rokiem było to o 2 mln t mniej. Samej pszenicy wyjechało z Unii 10,5 mln, o 1 mln t więcej niż w roku ubiegłym. Z Polski wypłynęło 735 tys. t pszenicy, co plasuje nas w rankingu na siódmej pozycji. Podium na razie jest nie do osiągnięcia, ale od trzech krajów: Litwy, Francji i Łotwy dzieli nas niecałe 100 tys. ton.

Na paryskiej giełdzie kontrakty grudniowe, które już za chwilę znikną z platformy transakcyjnej do 300...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:02