StoryEditor

Rynek zbóż: mix cen starych z nowymi

Wraz z rozpędzającymi się wolno żniwami, cenniki w punktach skupu zaczynają się wypełniać.  
14.07.2022., 14:07h

Nie wszędzie oferta cenowa jest jednak kompletna, w wielu miejscach mamy do czynienia z mieszaniną nowych cen jęczmienia z ofertami na starą pszenicę, żyto i pszenżyto.

Co z pszenicą?

Pszenica na Matifie w tym tygodniu mocno staniała. Jeszcze w obiegły piątek mieliśmy wrześniowe kontrakty wyceniane  na 357 euro/t, a wczoraj w czwartek (14.07.2022 r.) na zamknięciu  jest po 342,75 euro/t, a więc 14,25 euro tańsza.

W większości regionów kraju do pszennych żniw  dzieli nas jeszcze pewnie z 1-2 tygodnie, dlatego wielu skupujących zajmuje się tylko jęczmieniem, który też schodzi z pól z różną intensywnością i cenników na nową pszenicę jeszcze nie wystawia.

Eksponowane ceny stanowią więc ciekawą mieszaninę cen na pszenicę ze starych jeszcze zbiorów, z obecnymi wyobrażeniami skupujących dotyczących cen z nadchodzących żniw. W propozycjach skupowych na pszenicę konsumpcyjną pojawia się więc zarówno 1300, jak i 1630 zł/t. Podkreślenia wymaga fakt, że w ciągu tygodnia średnia cena skupu według naszej sondy cenowej wzrosła o 50 zł/t, do 1463 zł/t.

W lipcu dotychczasowy eksport pszenicy wyniósł już 200 tys. ton, a drugie tyle w...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 17:14