StoryEditor

Rynek zbóż: wyjechał już pierwszy milion ton

Chociaż w krajowych skupach wyraźnie daje się odczuć pożniwne uspokojenie, to na wyniki polskiego eksportu pszenicy i kukurydzy nie mamy co narzekać. Ile wyeksportowała cała UE? Jakie ilości zbóż z Polski wyekspediowano dotychczas i co się dzieje na krajowym rynku?
31.08.2023., 12:08h

Pod koniec poprzedniego sezonu polski eksport zbożowy rozkręcił się tak bardzo, że porty bez przerwy dokładają kolejne ilości wysyłanej w świat pszenicy i kukurydzy. Odbywa się to oczywiście z rożnymi przeszkodami, z których nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Najważniejsze jest jednak, jaki wpływ nasz nieprzerwany eksport wywiera na rynek krajowy.

Polska druga, a nawet pierwsza

Od początku tego sezonu do 27.08.2023 r. UE wyeksportowała prawie o 30% mniej pszenicy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Tym razem unijny eksport do krajów trzecich wynosi niecałe 4,5 mln t, gdy przed rokiem przekraczał już 6,3 mln t.

O dziwo jednak Polska na swój pozaunijny eksport nie ma co narzekać, bo nasze firmy handlowe w świat wyprawiły już 928 tys. t pszenicy i 75 tys. t kukurydzy. To niesamowite, kiedy zdamy sobie sprawę, że ponad 20% unijnego eksportu pszenicy jedzie z Polski. I to wszystko generalnie przy udziale portów, bo poza Unię na kołach raczej mamy za daleko.

To są naprawdę spore ilości, zważywszy na fakt, że Polska jest obecnie drugim unijnym eksporterem pszenicy, ustępując jedynie Rumunii (1,26 mln t), a w pokonanym polu pozostawiamy Fra...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 14:05