StoryEditor

Według Komisji Europejskiej zbiory w Unii jednak mniejsze

Pod wpływem ostatnich napadów mas gorącego powietrza powodujących wciąż wybuchające pożary na południu Europy, KE obniżyła szacunki zbiorów głównych zbóż.
01.08.2023., 09:08h

W momentach oczekiwania na okienko pogodowe pozwalające na wjazd w nasze pola z kombajnami warto przeanalizować, jak to wpłynie na unijny bilans zbożowy.

W ostatnich dniach lipca Komisja Europejska skorygowała swoje wcześniejsze prognozy zbiorów zbóż na bieżący rok gospodarczy. Szacunki zbiorów pszenicy obniżono o 2,5 mln t, do 126,4 mln t. Prawie o 3 mln t obniżono zapasy końcowe pszenicy, które wynosząc teraz 17,4 mln t będą niższe od kończących poprzedni sezon o 2,5 mln t.

Wykorzystanie pszenicy osiągnie prawie 101 mln t z czego 41,8 mln t unijni mieszkańcy skonsumują, 44,8 przeznaczy się na paszę, 9 mln t zużyje przemysł ( w tym 3,2 t na biopaliwa), a 4,6 mln t na nasiona.

Przy spadających zbiorach i wysokiej konsumpcji, prognoza unijnego eksportu pszenicy pozostała niezmieniona i wynosi nadal 32 mln ton. Jest to tym ciekawsze, bo aktualnie import pszenicy miękkiej jest oszacowany tylko na 4 mln t, przy bez mała 9,2 mln t w sezonie 2022/23.

Wyraźnie to wszystko odbije się na spadających rok do roku niemal o 5 mln t zapasach  zbóż ogółem, które na koniec bieżącego roku gospodarczego wyniosą  w UE 45 mln t.

Poza korektami w bila...

Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:52