StoryEditor

Ceny zbóż: pogodowy pat cenowy

W skupach wciąż jest oczekiwanie na dostawy, a w gospodarstwach zaczynają się obawy o parametry zbóż, które czekają na okienko pogodowe, które pozwoli wjechać kombajnom w pole.
03.08.2023., 11:08h

Na zbożowym rynku mamy rzeczywisty pat. Skupujący czekają na większa liczbę dostaw, by ustawić się cenowo do żniw, a ich pełne rozpoczęcie utrudniają nawracające nad niemal wszystkie regiony kraju deszcze. Nie wiadomo jest jak ustawić się do handlu, a dodatkowo taka sytuacja rodzi potężne obawy o parametry tegorocznego ziarna, co niejasności jeszcze potęguje.

Ruch tylko w cenach

Ceny w skupach się układają, ale wciąż jest oczekiwanie na rozpoczęcie szczytu zbiorów.
– Codziennie jest jakiś ruch i ceny pszenicy się zmieniają, tylko na wadze ruchu nie ma. Pogoda zrobiła swoje i deszcze wstrzymują żniwa – mówi przedstawiciel elewatora na Kujawach.

Nawet tam, gdzie okienka pogodowe pozwoliły na wjechanie w pola dostawy są nierównomierne. – U nas ciągle padały deszcze dlatego rzepak i zboża mieszają się w dostawach, które i tak nie są zbyt intensywne – mówi przedstawiciel skupu z północnej Polski.

Podobnie w północno-zachodniej Polsce elewatory czekają jeszcze na tegoroczną pszenicę, a oczekiwanie na ruszenie żniw jest niemal we wszystkich regionach kraju podobne. – Dotychczas kupowaliśmy jęczmień i rzepak. Z początkiem sierpnia wys...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:14