StoryEditor

Rynek zbóż: paszowe koszą ceny

Ciepłe dni, które przypadły na przedłużony sierpniowy weekend znacznie poprawiły zaawansowanie zbiorów. Nie poprawiają się jednak informacje o jakości zbieranej pszenicy i cenach, pomimo, że gorzej wyglądają także światowe bilanse.
17.08.2023., 15:08h

Pomimo, że zbiory mocno się posunęły i będą zmierzać ku końcowi, to co na polach stało się w tym roku wydaje się zwiastować bardzo ciężki sezon, zarówno dla rolników chcących zboża dobrze sprzedać, jak i dla przetwórców poszukujących surowca dobrej jakości.

USDA redukuje pszenicę

Amerykański Departament Rolnictwa dosłownie tuz przed długim sierpniowym, weekendem, który dla nas okazał się mocno zajętym okresem ogłosił sierpniowe szacunki dotyczące zbiorów zbóż. Na szczególną zasługę w prognozach USDA zasługuje obniżka światowych zbiorów pszenicy, która jest już kolejna korekta. Tegoroczne globalne zbiory pszenicy, choć nadal rekordowe, wyniosą już „tylko” 793,4 mln t i dwa miesiące rzędu mamy do czynienia z redukcja wynoszącą ok. 3,5 mln t.

Tym razem amerykańscy eksperci zredukowali także konsumpcję do 796 mln t, co zapasy końcowe pozwoliło zmniejszyć tylko o 1 mln t. Dla nas najważniejsze jest to, że USDA obniżyło zbiory pszenicy w UE o 3 mln t do 135 mln t, ale o  3,5 mln t podniosła zbiory pszenicy na Ukrainie i gdyby nie kolejna redukcja chińskich zbiorów również o 3 mln t do 137 mln t to bilans byłby mniej więcej stał...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:15