StoryEditor

Ceny zbóż: wszyscy czekają na wznowienie zbiorów

Przed deszczami udało się skosić tylko część zbóż i rzepaku, teraz zarówno rolnicy czekają na możliwość koszenia, jak i skupy, a co za tym idzie również porty wyczekują nerwowo kolejne dostawy. Tymczasem rynek zaczyna już analizować pierwsze sygnały płynące z pól.
10.08.2023., 16:08h

Przyglądnijmy się także jak opóźniające się zbiory tegorocznych zbóż wpływają na eksport z UE i z Polski. Jak dużo udało się dotychczas pszenicy i wszystkich zbóż wywieźć, a jaki jest import?

Unia eksportuje mniej, u nas nie najgorzej

Po pierwszym tygodniu sierpnia, otrzymaliśmy wreszcie pierwsze informacje z unijnych statystyk eksportu zbóż do krajów trzecich. Z zestawień DG Agri wynika, że od początku sezonu do 6.08.23 r. UE wyeksportowała łącznie 2,9 mln t pszenicy co jest wynikiem o 568 tys. ton niższym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wszystkich zbóż kraje stowarzyszone we Wspólnocie Europejskiej w tym sezonie wyeksportowały już 3,9 mln t, co znaczy, że do analogicznego okresu poprzedniego sezonu opóźnienie lub starta wynosi ponad 1,5 mln t.

Natomiast zdecydowanie w porównaniu z poprzednim sezonem większy jest aktualny import pszenicy który wynosząc dotychczas prawie 700 tys.t, jest ponad dwukrotnie większy od ubiegłorocznego importu dokonanego w ciągu pierwszych 6 tygodni sezonu. Wpływa na to oczywiście większy import z Ukrainy, który stanowi 65% całości przywożonej do Unii pszenicy.

Do nas na szczęście pszen...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:36