StoryEditor

Ceny zbóż: drogi eksportu się zapychają, ale podaż ciśnie na rynek

Przy większej, niż wcześniej planowano podaży zbóż na światowym rynku pojawiają się momenty utrudnień logistycznych, nie tylko wynikających z działań wojennych. Jak na te wszystkie informacje reagują giełdy, a przede wszystkim rynek krajowy?
24.08.2023., 11:08h

Okazuje się, że natura, która obdarzyła nas plonami teraz utrudnia ich dystrybucję. Czy na rynkach przewagę bierze obawa o terminowość dostawy, czy może o nadmierną podaż zbóż?

Przy coraz większej konieczności przemieszczania surowców rolnych wykorzystywanych na cele żywnościowe obawy zaczynają budzić fakty coraz częściej pojawiających się zamknięć tradycyjnych szlaków handlowych.

Niedrożne przeprawy

Osławiony korytarz zbożowy na Morzu Czarnym to tylko jeden z przykładów takich utrudnień logistycznych, w tym tygodniu dołączyły do niego kolejne awarie na kluczowych dla zaopatrzenia w surowce szlakach morskich.

Największa od 70 lat susza powoduje bowiem, że wody do operacji wyrównywania poziomów wody w Kanale Panamskim zaczyna brakować i w akwenach obu połączonych tym stworzonym sztucznie szklakiem żeglugi Oceanów utknęło ponad 200 statków. Przez ten kanał, który łączy wody Oceanu Spokojnego i Oceanu Atlantyckiego liczący 80 km długości rocznie przepływa 14 tys. statków. Redukcja dostępnej wody wykorzystywanej do korygowania poziomów, a na operacje transferu jednego statku zużywanych jest tam 50 mln l wody, powoduje, że tempo przepraw spada z 36...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:32