StoryEditor

Skupy stoją, ceny też stoją, ale żyto i jęczmień do góry

Ceny pszenicy na światowych giełdach pomimo korekt pozostają wysokie w obliczu niepewności co do zbiorów w Rosji i Kanadzie, a także złej jakości pszenicy w UE i na Ukrainie. Rynek trawi bieżące informacje i wyczekuje na nowy raport USDA.
09.09.2021., 12:09h

W oczekiwaniu na raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w tym tygodniu pszenica na Matifie zachowuje się dość spokojnie. Jednak nawet niewielkie korekty cenowe powodują, że notowania grudniowe w czwartek (9.09.21 r.) na koniec giełdowego dnia są o 2,5 euro tańsze niż przed tygodniem i kosztują 239,50 euro/t. Złotówka zaczyna przybierać lekko osłabiający kursu i za jedno euro płacimy obecnie 4,54 zł.

Handlowcy spodziewają się, że wrześniowy raport USDA nie zmieni szacunków globalnej produkcji pszenicy, ponieważ spadek plonów w Kanadzie zostanie zrekompensowany przez wzrost w Australii, a prognozy dotyczące zapasów nawet wzrosną. Pojawia się jednak pytanie, czy wcześniejsze korekty w zbożowym bilansie tak mocno jak poprzednio skorygują dobre szacunki dotyczące amerykańskiej i ukraińskiej kukurydzy? To już nie jest wcale takie pewne.

Na razie zajmijmy się najnowszymi doniesieniami. Australijskie biuro Abares podniosło prognozę produkcji pszenicy w tym kraju w sezonie 2021/22 o 17% do 32,6 mln t. Będzie to tylko o 2% mniej od rekordowych ubiegłorocznych zbiorów.

Już nie tylko USDA czarno widzi zbiory pszenicy w Rosji. Wcześniej sama...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:02