StoryEditor

Bioasekuracja: Ile kosztuje ogrodzenie chlewni?

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) szalejący w populacji dzików zmusza producentów świń do szczelnego grodzenia zagród. Sprawdź ile trzeba wydać, aby ogrodzić chlewnię.
21.02.2018., 13:02h
Właściciele świń z obszarów występowania afrykańskiego pomoru świń zostali  zobowiązani w lipcu zeszłego roku do dostosowania gospodarstw do wymagań „Programu bioasekuracji”. Czytamy w nim, że muszą oni „zabezpieczyć budynki inwentarskie oraz budynki i miejsca wykorzystywane do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa”.

Do dziś nie ma nakazu prawnego, aby producenci trzody z pozostałych obszarów Polski grodzili swoje chlewnie. Co więcej, nie ma na to również pieniędzy. Zdaniem jednak służb weterynaryjnych warto, aby zwierzęta były w ten sposób zabezpieczone.
– Na terenie Wielkopolski jest zalecenie, aby chlewnie były ogrodzone przed dostępem dzików płotem – mówił podczas spotkania z rolnikami w Lipnie k/Leszna kierownik zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt z wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Poznaniu, lek. wet. Tomasz Wielich.

Wygląda zatem na to, że nie ma na co czekać. Może bowiem się okazać, że gdyby „odpukać” zaraza pojawiła się w okolicy...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:02