StoryEditor

Chłodząca wieża

Metoda jest prosta, ale możliwy do osiągnięcia efekt chłodzenia zaskakująco dobry. Wymurowana z cegieł wieża obniża temperaturę powietrza wpadającego do budynku i utrzymuje wilgotność w obiekcie na niskim poziomie.
20.06.2018., 11:06h
Świnie się nie pocą, a nadmiar ciepła mogą wydalić tylko ziejąc. Podwyższona wilgotność powietrza przy dość wysokiej temperaturze, jak np. w trakcie burzy, może być dla zwierząt niebezpieczna.
Podobne warunki powstają w chlewni podczas bezpośredniego nawilżania powietrza w kojcach za pomocą rozpylaczy drobno- lub grubokropelkowych. Przy zbyt dużej wilgotności nawet spadek temperatury nie pomaga. Organizm świń nie funkcjonuje prawidłowo. Zatem jak ochłodzić wnętrze chlewni, nie tworząc przeciągów i nie zwiększając wilgotności w budynku? Rozwiązaniem tego problemu może być tzw. chłodząca wieża, dobudowana do północnego szczytu chlewni. Jest to rozwiązanie podpatrzone w Niemczech i coraz częściej stosowane przez tamtejszych hodowców.
Prosta technologia
Cały witz polega na budowie ścian  wieży z pustaków typu porotherm, odwróconych otworami w poprzek. W ten sposób powstają ażurowe ściany, które w upalne dni nawilża się zimną wodą od zewnątrz. Woda spływająca po wieży chłodzi wpadające do wnętrza powietrze. Jednocześnie strumień przechodzący przez otwory długości około 25 cm (wysokość cegły) zdąży się na tyle „osuszyć”, by nie podw...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 13:55