StoryEditor

Nowa chlewnia z dofinansowaniem z PROW

Nowoczesna, dobrze wyposażona chlewnia na 120 loch, produkująca prosięta, z innowacyjnym systemem chłodzenia – a to wszystko w kobiecych rękach. Zobacz jak wygląda nowa inwestycja we Wdowinie, w woj. łódzkim. 
21.03.2018., 10:03h
Katarzyna Matyja z Wdowina chciała spróbować swoich sił i zrealizować marzenie o własnej chlewni. Z pomocą przyszedł PROW. 

– Przez wiele lat pracowałam przy lochach z partnerem w jego chlewni. To rozbudziło we mnie pasję – przyznaje młoda rolniczka, która w 2015 r. złożyła wniosek  na dofinansowanie budowy chlewni nastawionej na produkcję loch. Budowa ruszyła jesienią 2016 r. Matyja zainwestowała 1,5 mln zł, korzystając jako młody rolnik z 60% wsparcia z PROW. Projekt oraz realizacje zleciła od A do Z firmie Polfarmer. 

– Dzięki temu do minimum ograniczyłam dokumentację konieczną do ostatecznego rozliczenia budowy z Agencją – wyjaśnia inwestorka.

– Komfort cieplny świń przekłada się na ich produkcyjność, dlatego w systemie wentylacji zainwestowałam w urządzenia chłodzące chlewnię – mówi inwestorka. 

Coolboxy mają wewnątrz tkaninę z tworzywa sztucznego, która podczas upałów nasączana jest wodą. Gorące powietrze przechodzące przez coolboxy wchłania wilgoć i w ten sposób temperatura w chlewni obniża się o kilka stopni. 

Systemem wentylacji, chłodzenia i ogrzewania steruje komputer klimatyczny. Powietrze dostające się na korytarz przy sektorze krycia, porodówkach i odchowalniach przechodzi przez coolboxy. Dalej dostaje się do poszczególnych komór poprzez ścienne wloty powietrza. Z komór wyciągane jest zamontowanymi w kominach wentylatorami – na porodówce o średnicy 40 cm i mocy 0,26 kW, w odchowalni 50 cm i 0,51 kW, a na sektorze krycia 40 cm i 0,26 kW. Tylko w pomieszczeniu dla loch luźnych powietrze przez wloty ścienne dostaje się do chlewni bezpośrednio z dworu. 

W kwietniowym wydaniu "top świnie" znajdą Państwo reportaż z tej chlewni, w którym szczegółowo opisujemy technologie wykorzystanie w budowie i wyposażeniu tego budynku. Piszemy również jak zorganizowana jest w nim produkcja. Zapraszam do lektury.   aku
 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 19:15