StoryEditor

Kojce porodowe przyszłości

Przyszłość należy do porodówek, umożliwiających lochom swobodne poruszanie się. Firmy już oferują szeroką gamę nowoczesnych rozwiązań.
20.11.2020., 12:11h
Po długich dyskusjach na arenie międzynarodowej w sprawie dobrostanu zwierząt, Niemcy jako pierwszy kraj postanowiły nakazać hodowcom utrzymanie loch w porodówkach w kojcach, które umożliwią im ruch. Maciory będą mogły być unieruchomione w jarzmach tylko przez 5 dni. W kolejnych dniach samice będą uwalniane z klatek. Same kojce porodowe również mają być większe – ich powierzchnia ma wynosić co najmniej 6,5 m2. Na modernizację chlewni producenci zza naszej zachodniej granicy mają 15 lat. W ciągu najbliższych trzech lat muszą przedstawić plany dostosowania budynków do nowych wymogów.

Zmiany w Niemczech postanowione

Zmiany w przepisach odnośnie do utrzymania świń w Niemczech mogą być pierwszym krokiem do zwrotu w podejściu do utrzymania trzody chlewnej w całej Unii. Firmy wyposażające chlewnie już od dłuższego czasu przygotowują ofertę spełniającą oczekiwania tzw. dobrostanu plus. Obecnie na rynku dostępne są dwa typy kojców porodowych zapewniających maciorom ruch:
  • bezjarzmowe, zupełnie pozbawione kosza porodowego;

  • wyposażone w kosz porodowy, który w pierwszym okresie po porodzie chroni prosięta i w którym można unieruchomić ...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 21:31