StoryEditor

Aktualna pogoda w terminalu ISOBUS

Mobilna stacja pogody w traktorze? To propozycja firmy Müller-Elektronik i sposób na wyższą skuteczność oprysków.
19.01.2017., 21:01h

Prędkość i kierunek wiatru, prędkość podmuchów, temperaturę, wilgotność bezwzględną powietrza, ciśnienie atmosferyczne czy punkt rosy to tylko część wskaźników rejestrowanych przez mobilną stację pogodową firmy Müller-Elektronik. 

Niewielkich rozmiarów urządzenie można zamocować na dachu ciągnika wykorzystując do tego połączenie śrubowe lub magnes – jeżeli stacja stosowana będzie w kilku ciągnikach w gospodarstwie. Stacja pogodowa jest kompatybilna z systemem ISOBUS, dzięki czemu rejestrowane parametry wyświetlane są na dowolnym terminalu obsługującym ISOBUS. Z pomocą instrukcji montaż stacji pogodowej można wykonać we własnym zakresie. Rejestrator pogody wymaga napięcia w zakresie do 9 V do 16 V, a pobór mocy nie przekracza 2 W. Producent zadbał o szeroki zakres akceptowalnych temperatur: od -20 do + 55 st. C.

Stacja pogodowa Müller-Elektronik może się okazać szczególnie przydatna w trakcie wykonywania oprysków, dzięki parametrowi aktualnej szybkości parowania. W efekcie można skorygować wielkość kropli i inne parametry oprysku, by skuteczność zastosowanego środka była jak najwyższa. Poza tym, w właściwym pomiarze kierunku i prędkości wiatru pozornego (odczuwalnego przez człowieka) pomocna jest nawigacja GPS. Dla przykładu, podczas jazdy na wschód z prędkością 20 km/h, przy wietrze wiejącym z zachodu z prędkością 10 km/h, to podana prędkość wiatru pozornego wyniesie 10 km/h z kierunku wschodniego. 

Rozwiązanie opracowane przez firmę, pokazuje jak korzystając z systemu ISOBUS można ułatwić organizację pracy w ciągniku rolniczym i zwiększyć przy okazji wydajność. 

 Więcej o nowych rozwiązaniach elektronicznych w ciągnikach i maszynach rolniczych przeczytasz w bieżącym wydaniu magazynu "top agrar Polska" w rubryce Cyberświat.

Fot. firmowe

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:31