StoryEditor

Bessa na rynku traktorów

Po czterech tłustych latach w sprzedaży ciągników światowe rynki wyhamowują odnotowując niższy niż do tej pory poziom, tak wynika z raportu Agrievolution Economic Committee, międzynarodowej organizacji skupiającej producentów maszyn rolniczych.  
10.08.2015., 13:08h

W segmencie traktorów o mocy powyżej 30 KM słupki sprzedażowe w pierwszej połowie 2015 roku spadły o 17% (z wyjątkiem Chin). Jeżeli zawrzeć chińskie dane to spadek wynosi już tylko 3%. Różnica między tymi dwoma wartościami ilustruje ogromny wpływ jaki w światowym rynku mają Chińczycy. Od stycznia do czerwca wzrost liczby po raz pierwszy rejestrowanych ciągników o mocy powyżej 30 KM wyniósł w tym kraju 23%. Warto zauważyć, że Chiny i pobliskie Indie, to rynki na których rejestruje się 50% sprzedanych na świecie ciągników. Jednak większość z nich ma średnią moc znacznie niższą od traktorów używanych w USA, Brazylii, Rosji czy w gospodarstwach Europy Zachodniej. Spore spadki sprzedaży dotyczą Kanady i USA, odpowiednio 16% i 9%, co może wynikać z „odpoczynku od inwestycji”, jaki zafundowali sobie amerykańscy farmerzy po okresie intensywnych zakupów maszyn.

Europa również wpisuje się w ogólny trend spadku, lecz w ramach naszego kontynentu  można wyróżnić charakterystyczne pod względem sprzedaży ciągników regiony. Dla przykładu, kraje bałtyckie, Portugalia czy Grecja, powoli poprawiają swoje wyniki, a w Szwajcarii, Czechach i Rumunii udaje się utrzymać dobry poziom handlu traktorami. 

Sprzedaż w Europie Zachodniej w pierwszej połowie roku spadła o około 10%, w Europie Środkowej wyniki były stabilne, lecz z delikatnym wskazaniem na spadki. We Francji i w Niemczech, które stanowią 40% sprzedaży w Unii Europejskiej, w pierwszej połowie roku wyniki również wykazały obniżkę na poziomie ok. 10%. Znaczne inwestycje niemieckich rolników, w ramach których w 2014 r. zarejestrowano 

34 611 ciągników, pozwoliły zepchnąć Francuzów z fotela lidera rynku. We Francji w tym czasie zakupiono 33 127 sztuk. W tym roku oba rynki powinny przekroczyć liczbę 32 000 nowych traktorów. W Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Polsce w pierwszym półroczu sprzedaż spadła o ok. 12%. Największy spadek w wysokości 44% zanotowano natomiast w Rosji, gdzie od stycznia do czerwca zarejestrowano zaledwie 12 000 sztuk. Pozytywnym wyjątkiem są Turcy, którzy w omawianym okresie odnotowali 25% wzrost. oprac. beb na podstawie Agrievolution Economic Committee

Fot. Beba

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 13:37