StoryEditor

John Deere ulepszył ciągniki 9RX. Czym nas zaskoczy czterogąsienicowy ciągnik?

Seria 9 od samego początku przeznaczona była do najbardziej wymagających prac w polu. John Deere postanowił zwiększyć wytrzymałość 9RX i zapewnić rolnikom maszyny praktycznie nie do zdarcia.
15.06.2023., 12:06h
Seria ciągników John Deere 9 (9R, 9RT, 9RX) przeznaczona jest do pracy z największymi maszynami rolniczymi. Choć napędza je nowy, sześciocylindrowy silnik o pojemności 13,6 l i mocy maksymalnej 691 KM, znany z kombajnów X9. 

– Wykazuje o 3,4% niższe spalanie w głównym zakresie roboczym, o 13% niższe koszty serwisowania oraz o 50% niższy poziom hałasu niż poprzedni – mówi Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu John Deere.

Jak zaznacza firma, właśnie czterogąsienicowe ciągniki 9RX mają najlepsze możliwości balastu i siłę uciągu. Odpowiada za to łączna powierzchnia styku czterech gąsienic, która jest o 119% większa niż kół w 9R i o 42% większa niż podwójnych gąsienic serii 9RT.

Jakie zmiany wprowadzono w ciągniku 9RX?

Właśnie w modelu 9RX producent wprowadził kilka zmian, m.in. ułatwiających jazdę po trudnym terenie, bo do przedniego wspornika obciążnika można zamontować nawet 36 obciążników płytowych, a do tego dodać obciążniki kół pośrednich, z możliwością dociążenia do ponad 30 t. W połączeniu ze wzmocnionymi gąsienicami zapewnia to równomierny nacisk na glebę i większą siłę uciągu.

– Gąsienice posiadają dodatkowe tkane włókna stalowe, a duże koło napędowe ma również większy kąt opasania pasa i więcej występów, co zapewnia lepsze przyleganie. Dzięki temu uzyskuje się znacznie większe naprężenie pasa, co zapobiega zsuwaniu się gąsienicy – tłumaczy Szymon Kaczmarek.
Co ważne, nawet podczas manewrowania pod obciążeniem zachowana jest pełna trakcja, a powstawanie wałów na końcowych rzędach ograniczone zostaje do minimum. Ciągniki 9RX pozwalają też na swobodne przemieszanie się między polami.

– Tę łatwość osiągają dzięki małej szerokości transportowej, opcji maksymalnej prędkość na drodze 40 km/h oraz czteropunktowemu zawieszeniu kabiny – dodaje Szymon Kaczmarek.

Gwarancja na 2000 godzin pracy

Od roku modelowego 2024 w standardzie ciągnik 9RX otrzymuje m.in. fabrycznie skalibrowany odbiornik satelitarny StarFire 7000, duży ekran G5 Plus CommandCenter o przekątnej 12,8 cala z licencją AutoTrac i Section Control łącznie z pełną certyfikacją ISOBUS. Warto podkreślić, że wszystkie ciągniki serii 9 obejmie gwarancja fabryczna na 2 lata lub 2000 godzin pracy.

Ponadto w silniku dziewiątki zastosowano nowy hydrauliczny napęd wentylatora z wydłużonym do 5000 godzin czasem między przeglądami, ulepszone instalacje hydrauliczne i elektryczne, czy zmodernizowaną przekładnię e18.
Zmiany nie ominęły kabiny. W nowej wersji traktorzysta ma więcej miejsca na głowę, nowoczesny fotel z funkcją masażu i aktywnego chłodzenia oraz trzy podnóżki.
– Do tego zadbaliśmy o klika innych udogodnień wyraźnie podnoszących komfort codziennej pracy. W kabinie są: duża zintegrowana lodówka, radio DAB+ z ekranem dotykowym i kompatybilnością z Apple CarPlay, system dźwiękowy 6.1 z głośnikiem niskotonowym. Wychodzimy z założenia, że operator powinien mieć wokół siebie sprzęt najwyżej jakości i intuicyjny w obsłudze, żeby nic go nie irytowało i nie musiał troszczyć się o drobiazgi – mówi Szymon Kaczmarek.Źródło: informacja prasowa
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:03