StoryEditor

Najmocniejszy w ofercie Zetora

Firma Zetor nie zasypia gruszek w popiele i nieustannie poszerza paletę oferowanego sprzętu. W gamie produktów pojawił się nowy Zetor Crystal o mocy 171 KM.
13.10.2018., 11:10h

Ciągnik miał swoją premierę na tegorocznej wystawie Agro Show. Do napędu wykorzystywana jest jednostka marki Deutz o pojemności skokowej 6,1 l. Silnik z 24 zaworami i układem wtryskowym common rail rozwija moc maksymalną 171 KM. W trosce o środowisko w układzie wydechowym silnika zastosowano system SCR oraz aktywny filtr DPF. To wszystko sprawia, że nowe Crystale spełniają normę emisji spalin Tier IV Final.

Jednostka napędowa współpracuje z układem przeniesienia napędu o 30 przełożeniach w przód i tył konstrukcji Zetora. Skrzynia przekładniowa pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości transportowej (40 km/h) przy zredukowanych obrotach silnika, co przekłada się na oszczędności ON. Traktorzysta ma do dyspozycji 3 przełożenia zmieniane pod obciążeniem bez konieczności korzystania ze sprzęgła. Dodatkowo na głowni dźwigni zmiany biegów znajduje się przycisk do rozłączania napędu, dzięki czemu nawet przy zmianie przełożeń mechanicznych nie trzeba korzystać z pedału nożnego.

Do zmiany kierunku jazdy wykorzystywany jest elektrohydrauliczny rewers umieszczony z lewej strony kierownicy.

Nowy Crystal może poszczycić się bogatym wyposażeniem WOM. Napęd obejmuje 4 prędkości – 540, 540E, 1000 i 1000E. Nastawień dokonuje się dźwignią umieszczoną w kabinie na prawej konsoli. Hydraulika ciągnika zasilana jest pompą zębatą o wydatku 85 l/min. Olej jest kierowany standardowo do 8 gniazd hydrauliki zewnętrznej. Producent pomyślał także o dodatkowym złączu na tzw. wolny spływ. Gniazda mają elektroniczną kontrolę, dzięki czemu traktorzysta może nastawić wydatek oraz czas otwarcia zaworu.

TUZ ciągnika jest sterowany elektrohydraulicznie. Maksymalny udźwig producent określa na 85 kN, co pozwala na współpracę z ciężkimi maszynami. W opcji oferowany jest przedni TUZ.

Jeśli chodzi o komfort pracy to użytkownicy z pewnością docenią niezależnie resorowaną poprzednią oś marki Carraro oraz mechaniczne amortyzowaną kabinę. W standardzie oferowana jest także klimatyzacja, więc nawet długi upalny dzień spędzony za kierownicą nowego Crystala nie powinien być męczący. Zbiornik paliwa mieści 300 litrów ON, co wystarczy na cały dzień ciężkiej pracy.   pt


Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 08:53