StoryEditor

Premierowy Massey Ferguson 9S

Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier podczas targów Agritechnica była prezentacja nowej serii ciągników Massey Ferguson 9S. Seria ta obejmuje sześć modeli o mocy od 285 KM do 425 KM.
01.12.2023., 18:00h

Wszystkie modele MF 9S są napędzane sześciocylindrowym silnikiem AGCO Power o pojemności 8,4 litra. System zarządzania mocą silnika (EPM) zwiększa moment obrotowy do 1750 Nm i generuje do 30 KM dodatkowej mocy przy prędkościach powyżej 15 km/h dla WOM i zastosowań hydraulicznych we wszystkich modelach (z wyjątkiem MF 9S.425). Nowy MF 9S standardowo wyposażony jest w przekładnię bezstopniową Dyna-VT (50 km/h) z nowym systemem zarządzania mocą. Przekładnia posiada oddzielny od układu hydraulicznego zbiornik oleju, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia i wydłuża okres eksploatacji, a także jest szczególnie pomocne w przypadku obsługi flot ciągników przez operatora.

Komfortowa kabina

Uwagę przykuwa przestronna kabina o powierzchni 3,4 m³  (przeszklona powierzchnia 6,6 m²). Fotel w specyfikacji Premium jest wyposażony w duży podłokietnik, w którym znajduje się terminal z ekranem dotykowym Datatronic 5 i joystick Multipad. Dzięki nim możliwe jest sterowanie i ustawianie wszystkich głównych funkcji, w tym elektrycznych zaworów hydrauliki zewnętrznej. Nowa cyfrowa deska rozdzielcza MF vDisplay, zamontowana na słupku kabiny, wyświetla wszystkie informacje o ciągniku i umożliwia łatwą personalizację i zmianę ustawień za pomocą pokrętła na kierownicy.

image
FOTO: Massey Ferguson

Specyfikacja Exclusive

Wszystkie ciągniki serii 9S są wyposażone zgodnie ze specyfikacją Massey Ferguson Exclusive, która standardowo oferuje najlepsze opcje wyposażenia i łączność z MF Guide i MF Connect. Wraz z premierą MF 9S pojawiły się dodatkowe nowe opcje jak m.in. MF AutoTurn - automatyczne kierowanie ciągnikiem, AutoHeadland- automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie sekwencji na uwrociach zgodnie z pozycją GPS ciągnika, TIM - system zarządzania osprzętem ciągnika czy  CTIS – centralny system pompowania opon.

Ciągniki serii 9S mają 3,1 m rozstaw osi, a model MF 9S.425 waży zaledwie 10 900 kg. Osprzęt obsługiwany jest przez wydajny układ hydrauliczny zapewniający przepływ do 400 l/min przy 1850 obr/min. Dostępny jest szeroki wybór kół i opon o średnicy do 2,18 m (VF 750/70R44). Nowa amortyzowana oś przednia zapewnia promień skrętu wynoszący 5,75 m. Większa tylna oś o średnicy 125 mm umożliwia przenoszenie większej mocy na podłoże i wytrzymuje większe obciążenia. Nowa oś umożliwia również większy wybór kół i opon takich jak np. VF 750/70R44. Kolejnym czynnikiem zwiększającym wydajność w polu i w transporcie jest masa całkowita (DMC) wynosząca 16 t przy prędkości 50 km/h, czyli o 1 t więcej niż w modelu MF 8700 S, oraz dopuszczalna masa całkowita (GCW) do 50 t (w zależności od rynku).

System pompowania opon

MF 9S mogą być opcjonalnie wyposażone w nowy centralny system pompowania opon (CTIS). Sterowany za pomocą terminali Datatronic 5 lub Fieldstar 5, dostosowuje ciśnienie w celu zmniejszenia ugniatania gleby i uzyskania optymalnej przyczepności. Dzięki zastosowaniu podwójnej sprężarki o wydajności 650 l/min, zwiększenie ciśnienia w rozmiarze opon VF 710/75R42 + VF 620/75R30 z 0,8 bara do 1,6 bara zajmuje cztery minuty.

image
FOTO: Massey Ferguson
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 12:14