StoryEditor

Fendt FieldCamp, czyli praktyczne szkolenie dla handlowców

Fendt FieldCamp to forma szkolenia praktycznego, które Fendt Polska organizuje cyklicznie dla handlowców swojej sieci dealerskiej. Celem szkolenia nie jest prezentacja nowości, a szlifowanie umiejętności obsługi zaawansowanych systemów wspomagających traktorzystę jak np. system automatycznego zawracania Variotronic TI Turn Assistant.
07.11.2023., 19:54h

W drugiej połowie października zespół specjalistów produktowych Fendt Polska przeprowadził praktyczne szkolenia dla ponad 100 handlowców, pracowników firm dealerskich marki Fendt.

 

Samo opowiadanie o możliwościach ciągnika to za mało

Jak podkreślają specjaliści Fendt Polska, to najlepszy sposób szkolenia, bo sprzedawcy ciągników poznają i szlifują umiejętności z obsługi zaawansowanych systemów obsługi ciągników w zadaniach praktycznych. Dziś przy sprzedaży ciągnika opowiadanie o jego możliwościach to za mało, każdy sprzedawca musi w sprawny i szybki sposób zaprezentować walory i elementy wyróżniające rozwiązania Fendt od innych marek. Dziś rolnik, który zamierza kupić nowy ciągnik dokładnie wie czego potrzebuje, rolnicy bardzo często oczekują od ciągnika wyszukanych opcji, które ułatwiają im pracę.

 

Szkolenia na czterech modelach ciągników Fendt

Fendt FieldCamp to najlepszy sposób na poznawanie i szkolenie umiejętności z obsługi Fendt ONE i zaawansowanych rozwiązań, które oferują współczesne ciągniki. Na tegorocznym szkoleniu zorganizowanym w Kiszkowie w Wielkopolsce handlowcy dealerów szkolili się m.in. na 4 ciągnikach:

  • Fendt 314 Vario – rozwiązania ISOBUS tj. kontrola sekcji i zmienne dawkowanie,
  • Fendt 516 Vario – obsługa Fendt ONE tj. tworzenie okien roboczych na terminalu, przypisywanie widoków dla wyświetlacza umieszczonego przed kierownicą, wyznaczanie linii prowadzenia itd.,
  • Fendt 718 Vario – obsługa systemu zarządzania pracą na uwrociach Fendt TI,
  • Fendt 942 Vario – obsługa systemu automatycznego zawracania Fendt Variotronic TI Turn Assistant.

Na pobliskim polu handlowcy dealerów szkolili się także z obsługi kombajnu zbożowego Fendt IDEAL 8, który zbierał kukurydzę. Tutaj specjaliści Fendt kładli nacisk na szkolenie z obsługi systemu IDEAL harvest, czyli systemu automatycznego zbioru.

Kolejny punkt szkolenia to prezentacja ładowarki Fendt Cargo T740.

 

Tworzenie linii prowadzenia – zadanie z ciągnika Fendt 516 Vario

Prosta z punktu A do punktu B to najczęściej używana linia prowadzenia przez rolników, tutaj uzyskujemy idealnie prostą linię, która przecina dwa wyznaczone punkty.

Ciekawą linią prowadzenia jest linia A plus kąt. Dzięki niej można pracować pod kątem do linii siewu i zbioru kombajnu zbożowego. Wybierając linie z listy system automatycznego prowadzenia będzie nas prowadził z punktu A, w którym obecnie się znajdujemy pod kątem. Kąt wyznaczany jest od północy i jego wartość podawana jest w stopniach np. 210 stopni. Jeśli chcemy pracować pod większym skosem wystarczy wpisać np. 230 stopni. To bardzo szybki sposób wyznaczania linii prowadzenia do uprawek pożniwnych.

image
FOTO: PWR

Bardzo interesująca jest linia obrysu, to jest linia krzywa wyznaczana np. w zadłuż rowu. Na początku rowu jego linia jest krzywa, później idealnie prosta, a na końcu znowu zakrzywiona. Wystarczy nagrać linię, jadąc układ prowadzenia zapamięta tę krzywiznę, gdy dojedziemy do miejsca gdzie jest idealnie prosty rów, wtedy wystarcza zatrzymać tworzenie krzywej i kliknąć fragment idealnie prosty, zapisać i znowu wejść do krzywego konturu.

 

Obrys pojedynczy ułatwia pracę z opryskiwaczem

Kolejna ciekawa linia to obrys pojedynczy, to linia którą zapisujemy kompletny przejazd, np. objeżdżamy pole z opryskiwaczem dokoła, a później wypełniamy środek np. w rzepaku na wiosnę, gdy wrócimy gdy nie widać ścieżek ciągnik dokładnie powrócić po liniach przejazdu z wiosny.

image
FOTO: PWR

Kolejna ciekawa funkcja gdy pracujemy w kilka ciągników na jednym polu, nawet innych marek i różnych nawigacji. Aby każdy jechał tą samą linią można przenieść na USB, ale gdy nawigacje są różnych marek formaty nie zawsze pasują, wtedy wybierając daną linię po której chcemy pracować widzimy współrzędne GPS dla punktu A i B. Robimy zdjęcie i wysyłamy do operatorów innych ciągników, którzy muszą je wklepać w swoje monitory, wszyscy będą jeździć po tej samej linii.

Dawid Konieczka

Fot. Konieczka

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:51