StoryEditor

Pyrzyce walczą o ziemię z ANR (FILM)

Pyrzyckie Stowarzyszenie Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych przez ANR apeluje o pomoc i wsparcie. Wczorajsza pikieta na traktorach w Szczecinie to ostrzeżenie dla opieszałego działania ANR.
24.03.2017., 15:03h

Wczorajszy protest rolników, który zajechali traktorami pod Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie był ostrzeżeniem. Zdaniem rolników, wciąż zbytnio przewlekają się sprawy rozdysponowania ziemi w Zachodniopomorskiem.


Do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wróciło część ziemi z dzierżaw spółek z kapitałem zagranicznym. Tych, które polscy rolnicy zajechali w Ślazowie, Obojnie, Czarnowie – top agrar Polska pisał o tym w na jesieni 2015 r., a także latem 2016 r., gdy relacjonowaliśmy żniwa na tych gruntach.


– Nasza lokalna ANR szczyci się tym, że ziemia wróciła do Zasobu. Część z tych gruntów już została rozdysponowana rolnikom. A gdzie reszta? Dlaczego ANR ogłasza przetargi, a potem je masowo odwołuje? Blokuje wadia wpłacane przez rolników, co niektórym utrudnia start do kolejnych przetargów. Czy o to chodzi? – pytają zdenerwowani rolnicy.
Niezadowoleni z pracy szczecińskiego oddziału terenowego ANR zawiązali nawet Pyrzyckie Stowarzyszenie Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych przez ANR.


Apeluję do rolników i całego polskiego społeczeństwa, by wspierać naszą działalność. Już dość rozkradania polskiej ziemi i tuszowania interesów zagranicznych przedsiębiorstw. Komu droga jest sprawa, by polska ziemia była w polskich rękach, może wspierać nas także wpłatami na nr konta 71 9387 0003 00008 4972 0000020 – mówi Wacław Klukowski, prezes PSGRPPANR.

Poniżej film z wczorajszego protestu.


Polecamy też wcześniejsze materiały przygotowane przez naszą redakcję. Zachodniopomorskim rolnikom towarzyszymy od kilku lat:

  • grudzień 2012 r. – żądanie odwołania dyrekcji OT ANR w Szczecinie – zarzuty sprzyjania słupom i niejasnym powiązaniom biznesowym;
  • styczeń 2013 r. – przyjazd pełnomocnika prezesa ANR – Jacka Maliszewskiego i wymiana dyrekcji OT ANR Szczecin;
  • 2013/14 – Zachodniopomorska Izba Rolnicza prekursorem zmian w rozdysponowaniu ziemi z ANR, idea przetargów ograniczonych;
  • jesień 2015 r. – najazd polskich rolników na dzierżawy spółek z kapitałem zagranicznym (tu KLIKNIJ – filmy);
  • jesień 2015 r. – aresztowanie niektórych rolników z okolic Pyrzyc pod zarzutem zmowy cenowej na przetargi na ziemię;
  • lato 2016 r. – żniwa na zajechanych gruntach i nadal niejasny ich status.

Czytaj "top agrar Polska" – już w numerze majowym szeroki raport o polskiej ziemi. A bieżące newsy codziennie na www.topagrar.pl.

Pełny dostęp do portalu i do pełnej treści newsów tylko dla prenumeratorów top agrar Polska.Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 09:48