StoryEditor

Komisarz Wojciechowski pisze do ministra Siekierskiego w sprawie wypłaty rolnikom dopłat bezpośrednich i ekoschematów

Jednym z postulatów protestujących w Polsce rolników jest szybka wypłata płatności końcowych, czyli pozostałej części dopłat bezpośrednich oraz ekoschematów. Głosy niezadowolenia od rolników trafiły także do Brukseli do komisarza Janusza Wojciechowskiego, który w liście do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego wyraża zaniepokojenie tym, że rolnicy czekają tak długo na pieniądze.
26.01.2024., 22:21h

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał list do polskiego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, w którym wyraża zdziwienie i zaniepokojenie tym, że polscy rolnicy nadal czekają na wypłatę płatności końcowych w ramach dopłat bezpośrednich i ekoschematów za 2023 rok.

Rolnicy skarżą się unijnemu komisarzowi

W liście do ministra Czesława Siekierskiego komisarz Janusz Wojciechowski informuje o wypływających do niego skargach od polskich rolników w sprawie dopłat bezpośrednich i ekoschematów z nowej WPR.

- Docierają do mnie liczne skargi od polskich rolników zaniepokojonych opóźnieniem wyplat doplat bezpośrednich z tytułu realizacji ekoschematów Wspólnej Polityki Rolnej. Sytuacja ta powoduje niezadowolenie rolników i negatywne nastawienie do Wspólnej Polityki Rolnej - informuje Janusz Wojciechowski.

Polski PS WPR był przyjety jako pierwszy

Dalej unijny komisarz ds. rolnictwa nie kryje swojego zdziwienia takim stanem rzeczy.

- Zwracam uwagę, że polski Plan Strategiczny dla WPR zostal przyjęty jako jeden z pierwszych w UE w dniu 31 sierpnia 2022 roku, a nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zostal zakończony w czerwcu 2023 roku. Administracja polska miala dużo czasu na wyliczenie doplat z tego tytułu i ich wyplatę rolnikom, stosunkowo więcej niż większość pozostałych państw czlonkowskich - zauważa komisarz Wojciechowski w liście.

DG Agri pomoże Polsce w wypłacie dopłat?

Ze strony unijnego komisarza ds. rolnictwa pada także deklaracja udzielenia polsce pomocy w wypłacaniu rolnikom dopłat bezpośrednich i ekoschematów jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

- Jeśli uwaaża Pan Minister, że dla przyspieszenia realizacji wyplat za ekoschematy potrzebna jest pomoc ze strony Komisji Europejskiej, podlegle mi służby Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa gotowe są takiej pomocy udzielić - kończy swój list Janusz Wojciechowski.

image
FOTO: Wojciechowski

Minister Siekierski rozmawia z rolnikami

Tymczasem minister rolnictwa Czesław Siekierski w środę był na rolniczych protestach, podobnie jak wszyscy jego zastępcy w MRiRW. Dziś natomiast kontynuował dialog  z rolnikami podczas zdalnego spotkania w resorcie rolnictwa. Jednak w komunikacie po tym spotkaniu MRiRW wskazało dwa główne tematy: zmianwe Wspólnej Polityce rolnej na lata 2023 - 2027 oraz kwestii handlu z Ukrainą.

Resort rolnictwa chce szybkiej wypłaty dopłat

Tydzień temu w rozmowie z nami wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zaznaczał, że kierownictwo resortu rolnictwa chce jak najszybszegej wypłaty rolnikom należnych pieniędzy.

- Wyzwaniem też jest przyspieszenie wypłat z ARiMR. Mówię tutaj o płatnościach bezpośrednich i ekoschematach, ale też o wszystkich działaniach pomocowych i inwestycyjnych. Rolnicy czekają, żeby te pieniądze popłynęły i mogli swoje plany i cele realizować. To jest teraz niezwykle ważne i potrzebne. W resorcie rolnictwa pracujemy nad tym, trwają ustalenia. To jest kwestia dostosowania wszystkich systemów ARiMR do wypłaty tych środków. Trudno dziś mówić o konkretnych datach, ale możliwie szybko będziemy chcieli rozpocząć wypłaty, bo wiemy, że rolnicy potrzebują tych pieniędzy na zakup nasion, środków ochronnych roślin, czy nawozów - mówił wiceszef MRiRW.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 17:26