StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy: ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

Nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy był bardzo krótki, trwał jedynie 7 dni. Do tej pory ponad 652 mln zł w ramach dopłat do kukurydzy otrzymało 158 tys. rolników. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?
29.03.2024., 15:11h

Niemal 158 tys. rolników otrzymało do tej pory bponad 652 mln zł w ramach dopłat do kukurydzy. W kolejnych dniach płatności będą kontynuowane - informuje ARiMR. Na dopłaty czeka jeszcze około 14 tysięcy rolników.

Jakie są stawki dopłat do kukurydzy?

ARiMR przypomina, że wysokość pomocy wyliczana jest jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego.

Kiedy wypłata dopłat do kukurydzy?

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku. Jednak pracownicy Agencji będą starać się wypłacić dopłaty jak najszybciej, na to również naciskał resort rolnictwa, aby pieniądze szybko trafiły do rolników. W pierwszej kolejności jednak ARiMR zajmie się naliczaniem ekoschematów. 

Pomoc będzie wypłacana na rachunek producenta kukurydzy wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 17:54