StoryEditor

Dopłaty do zbóż: czy rolnik rolnikowi może sprzedać zboże i otrzyma wsparcie?

To pytanie powtarza się przy każdej tego typu pomocy finansowej dla rolników. Czekamy na termin uruchomienia naboru dopłat do zbóż, a rolnicy zastanawiają się komu mogą sprzedać zboże. Resort rolnictwa wyjaśnia!
13.05.2024., 10:19h

25 kwietnia br. Donald Tusk podpisał rozporządzenie dot. stawek i warunków wsparcia dla producentów zbóż, na które rząd przeznaczył 2,1 mld zł. Rolnicy będą mogli składać wnioski do 30 czerwca br., jednak problem polega na tym, że nadal nie uruchomiono naboru wniosków w ARiMR. 

Dopłaty do zbóż mają na celu opróżnienie rolniczych magazynów przed nowymi żniwami. Rolnicy bowiem po pierwsze mieli problem ze sprzedażą zbóż, a po drugie czekali na lepsze ceny zbóż i ceny rzepaku, bo przy obecnych stawkach rzadko kiedy koszty produkcji są pokrywane. 

image

Giełdy oszalały, eksport rośnie - co z cenami zbóż? Podcast rynkowy CnU odc. 10

Jakie stawki dopłat do zbóż w 2024 r.? 

Wysokość stawki dopłat do zbóż w przypadku sprzedaży tych upraw w okresie od dnia:

1)     1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,

b)     740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

2)     11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. przez producentów rolnych, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą, wynosi:

a)     1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy

b)     1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

1)     do której producent rolny złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027;

2)     stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 7, i liczby:

a)     5,4  – w przypadku pszenicy,

b)     3,7  – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Suma powierzchni upraw objętych wsparciem nie może być większa niż 300 ha.

Kto otrzyma dopłaty i czy rolnik może sprzedać zboże rolnikowi? 

Resort rolnictwa wyjaśnia, że należy do wniosku dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych, które zostały wystawione przez:

  • podmioty prowadzące działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż,
  • podmioty skupujące zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Co istotne dla wielu rolników resort podaje, że rozporządzenie nie określa rodzaju faktur, co oznacza, że dopuszczona jest sprzedaż pomiędzy rolnikami ryczałtowymi udokumentowana fakturami.

oprac. dkol na podst. krir.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. maj 2024 08:16