StoryEditor

GAEC 7: Kolejne zmiany w dopłatach na 2024 rok - zmianowanie i dywersyfikacja upraw

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej,, nastąpiły kolejne zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Dotyczą one m. in. normy GAEC 7, czyli zmianowania i dywersyfikacji upraw.
30.05.2024., 13:58h

Przypomnijmy, że wspomniane Rozporządzenie PE i RE weszło w życie 25 maja br. Teraz polski resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, które implementuje unijne przepisy do krajowej legislacji. Został on skierowany do konsultacji społecznych.

Jakie zmiany w GAEC 7?

Zmiany w WPR dotyczą norm GAEC 6, 7 i 8. W zakresie normy GAEC 7 (zmianowanie i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych - przyp. red.) projekt Rozporządzenia MRiRW wprowadza uproszczenie, które daje rolnikom wybór, czy chcą realizować wymogi normy GAEC 7 za pomocą zmianowania tj. określonego następstwa upraw roślin, czy za pomocą dywersyfikacji upraw tj. zróżnicowania upraw.

image

Dopłaty 2024: zmiany w pigułce. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zmianowanie upraw rolnych w 2024 roku

W przypadku wyboru przez rolnika zmianowania upraw wytyczne są następujące:

  • na 40% gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce;
  • na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.

Dywersyfikacja upraw rolnych w 2024 roku

Z kolei w przypadku wyboru dywersyfikacji upraw wytyczne są następujące:

  • w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 10 do 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%;
  • w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%.

Ponadto w rozporządzeniu MRiRW proponuje wyłączenie z obowiązku zmianowania powierzchni gruntów ornych, na których prowadzona jest plantacja nasienna kukurydzy.

image

Ekoschematy 2024: hodowcy bydła dostaną dodatkowe dopłaty! Sprawdź warunki!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 21:40