StoryEditor

Kiedy pomoc dla rolników po przymrozkach? Jest zapowiedź resortu rolnictwa i KE

Polskie uprawy polowe i sadownicze zostały mocno uszkodzone po wiosennych przymrozkach i gradzie, sprawy obecnie nie ułatwia również susza. Jaką pomoc otrzymają sadownicy? Wsparcie obiecuje resort rolnictwa i KE.
28.05.2024., 14:03h

Wiele upraw polowych w różnych regionach Polski zostało uszkodzonych po ostatnich przymrozkach i gradzie. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, a sadownicy proszą o wsparcie, bo wielu z nich zostało z niczym, plony są całkowicie zniszczone. Nie chodzi tylko o wsparcie, ale również o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, bo tylko w ten sposób nie będą musieli wywiązywać się z zawiązanych kontraktów i będą mogli skorzystać z kilku rodzajów pomocy i odroczeń. Związek Polskich Sadowników apeluje o natychmiastową pomoc. Domaga się m.in.;

  • uruchomienia nadzwyczajnej formy pomocy dla polskich gospodarstw
  • Prolongaty obecnych kredytów i zapewnienie możliwości zaciągania nowych na preferencyjnych warunkach- uruchomienie specjalnej linii kredytowej, kredyty niskooprocentowane, z 2 letnim okresem karencji.

Kiedy wsparcie dla sadowników? 

Jacek Czerniak, wiceminister rolnictwa poinformował Polską Agencję Prasową, że pierwsze wypłaty dla poszkodowanych będą pod koniec czerwca oraz dodał, że resort rolnictwa wnioskuje o zabezpieczenie środków na pomoc w budżecie przez ministra finansów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy 30 dni na zgłoszenie strat. Pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ.  

Poza rekompensatami, rolnicy będą mogli skorzystać z innych form pomocy, jak kredyty na preferencyjnych warunkach z ARiMR; pomoc KRUS w spłacie bieżących zobowiązań; pomoc samorządów czy KOWR w formule de minimis; czy celowe wsparcie marszałka województwa dla gmin. Takie wsparcie już uruchomił marszałek lubelski. Sadownicy z gmin Opole Lubelskie, Chodel i Józefów nad Wisłą otrzymają w sumie 300 tys. zł. 

Pomoc popłynie też z KE?

Podczas wczorajszej konferencji prasowej po Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH wiceminister Kołodziejczak poinformował, że stanowisko Polski poparły również inne kraje UE, które również doświadczyły podobnych szkód i w późniejszym terminie będzie przygotowana pomoc, którą mogą otrzymać poszkodowani rolnicy. Wiceminister powiedział, że ze strony Komisji Europejskiej oraz Mairead McGuinness, komisarz UE ds. stabilności finansowej jest pełna gotowość do zapewnienia nadzwyczajnego wsparcia dla poszkodowanych rolników. Szkody w Polsce muszą być dokładnie przeanalizowane i podsumowane, żeby można było przygotować odpowiednie wsparcie. Raport dot. szacowania strat po wiosennych przymrozkach w Polsce ma trafić niebawem do KE. Na razie komisje nadal szacują szkody. 

oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl/PAP/consilium.europa.eu

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 13:04