StoryEditor

Otrzymanie gospodarstwa rolnego od rodziców. Jak dostać premię dla młodego rolnika?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi do 16 sierpnia br. nabór wniosków o przyznanie 200 tys. zł premii dla młodych rolników. Podczas naszego czerwcowego webinarium eksperci radzili w jaki sposób pozyskać tę dotację.
01.07.2024., 12:22h

Przekazania gospodarstwa rolnego następcy i pozyskanie 200 tys. zł premii dla młodego rolnika to dwa trudne zadania, które stoją przed rodzicami i ich następcą w gospodarstwie. Adwokat Mikołaj Pomin oraz ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej Grzegorz Ignaczewski starali się przybliżyć wszystkie aspekty tych zagadnień uczestnikom naszego czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym".

image

Czy ubezpieczenie w KRUS bez wykształcenia rolniczego kwalifikuje do premii dla młodego rolnika?

Otrzymałem gospodarstwo od rodziców - co dalej?

Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał Grzegorza Ignaczewskiego o to, co powinien dalej zrobić po otrzymaniu gospodarstwa rolnego, aby uzyskać premię dla młodego rolnika.

- Najprościej jest wtedy gdy występujemy z wnioskiem o przyznanie premii dla młodego rolnika jeszcze przed otrzymaniem gospodarstwa rolnego. Wtedy gdy mamy już decyzję o przyznaniu tej pomocy, nabywamy gospodarstwo i występujemy do ARiMR w wnioskiem o wypłatę pierwszej raty pomocy. Mamy na to wówczas 12 miesięcy od daty decyzji o przyznaniu pomocy. Natomiast jeżeli nabywamy gospodarstwo rolne przed datą złożenia wniosku o przyznanie pomocy to musimy pamiętać, że podstawowy termin między tymi dwoma wydarzeniami to jest maksymalnie 24 miesiące. Jeżeli ten termin przegapimy, to nie będzie drugiej szansy - tłumaczy Grzegorz Ignaczewski.

image

Brutto czy netto - jak rozliczyć premię dla młodego rolnika w 2024 roku?

Kolejne kroki w pozyskaniu premii dla młodego rolnika

Jak wskazuje nasz ekspert, kolejne kroki w pozyskaniu 200 tys. zł z ARiMR młodemu rolnikowi podpowiada doradca w zależności od zakresu inwestycji w biznesplanie.

- Dalsze działania w zakresie pozyskania najpierw 70 a potem 30 proc. dotacji z ARiMR nadzoruje doradca, który przygotowywał młodemu rolnikowi wniosek do Agencji. Wynikają one z całej procedury przyznawania i wypłacania pomocy w ramach "Premii dla młodego rolnika" - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski.

image

Czy żona rolnika może dostać premię dla młodego rolnika? Ekspert wyjaśnia

Jak wygląda wypłata premii przez ARiMR?

Przypomnijmy, że pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

image

Młody rolnik 2024: Jaka jest minimalna liczba hektarów i czas skorzystania z premii?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 12:27