StoryEditor

Wypłata dopłat za 2023 rok na finiszu. Co z zaliczkami dopłat za 2024 rok?

Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych jest na ostatniej prostej - chwali się ministerstwo rolnictwa, które jednocześnie apeluje do rolników o jak najszybsze złożenie wniosków o dopłaty za 2024 r. Już w październiku rusza wypłata zaliczek na ich poczet.
28.06.2024., 12:18h

Podczas zorganizowanej w Sejmie przez Polskie Stronnictwo Ludowe konferencji prasowej politycy mówili o stanie realizacji płatności bezpośrednich.

MRiRW rozlicza ARiMR z dopłat

Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział, że w czerwcu MRiRW dokonuje rozliczeń jeżeli chodzi o stan zobowiązań ARiMR wobec polskich rolników. Ten rok był trudny ponieważ poprzednia ekipa zostawiła po sobie sporo problemów.

- Były duże zaniedbania jeśli chodzi o realizację szeregu działań. Nie funkcjonował sprawnie system informatyczny. Stąd było dużo obaw czy zdążymy na czas zrealizować zobowiązania jakie ma Państwo wobec rolników - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski.

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1,24 mln rolników. Ilu z nich ma już pieniądze na koncie. Zdaniem szefa ARiMR zdecydowania większość.

- W ciągu pół roku kiedy mam przyjemność rozpocząć kierowanie ARiMR miałem mnóstwo problemów szczególnie w zakresie funkcjonowaniem systemów informatycznych. Nie było można było podać stawek do ekoschematów. To udało się naprawić. W między czasie dochodziły nam wnioski z pomocy krajowej: dopłaty do kukurydzy, dopłaty suszowe. Wszystkie te działania realizowaliśmy na bieżąco. To powodowało zaburzenie w działaniach związanych z wypłatą dopłat bezpośrednich. Ale udał nam się dzięki pracownikom biur powiatowych. Mamy sukces na miarę Europy. Docierają do nas sygnały, że inne agencje płatnicze mają kłopoty z tym, żeby wypłacić te pieniądze do końca czerwca. My wydaliśmy 99% decyzji i wypłaciliśmy w przypadku płatności bezpośrednich prawie 96% środków. W płatnościach obszarowych jest 98% – mówił Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Teraz ARiMR chce się skupić na wypłacie pieniędzy do zbóż oraz z wniosków suszowych.

Kolejna kampania wypłaty dopłat bezpośrednich

- Apelujemy do rolników żeby składali wnioski o dopłaty bezpośrednie, bo termin upływa 1 lipca. A na dzisiaj mamy 1 mln 111 tys. wniosków. To jest niecałe 90% w stosunku do potencjalnych beneficjentów, którzy mogą się ubiegać o płatności - powiedział Leszek Szymański, wiceprezes ARiMR.

Wnioski można składać do 26 lipca, ale po tej dacie za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 %.

Od kiedy zaliczki dopłat za 2024 rok?

Leszek Szymański poinformował także, że od 16 października, będą uruchomione zaliczki dopłat bezpośrednich we wszystkich mechanizmach pomocowych.

– ARiMR jest przygotowana żeby wypłacić zaliczki do wszystkich mechanizmów za wyjątkiem dobrostanu zwierząt ale dla tych rolników przygotowaliśmy możliwość wydawania oddzielnych decyzji – mówił L. Szymański.

Ruszają kontrole wniosków w ARiMR

Dzisiaj rusza kontrola kompletności wniosków, a 8 sierpnia ruszają kontrole administracyjne. ARiMR będzie miała 2 miesiące na wyjaśnienie wszystkich  rozbieżności we wnioskach.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 03:10