StoryEditor

Czy będzie wsparcie do stada podstawowego loch?

Podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu naszym gościem był Henryk Kowalczyk wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni na sesji głównej uczestnicy, mieli możliwość zadania mu pytań osobiście. Pierwsze z nich zadał Grzegorz Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.
23.12.2021., 17:12h

Forum Rolników i Agrobiznesu to znakomita okazja do poznania odpowiedzi na nurtujące nas w codziennej pracy rolniczej pytania, które można uzyskać od polityków czy branżowych ekspertów. Grzegorz Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej zapytał ministra Kowalczyka.

- Co z naszym stadem podstawowym? Co z naszą genetyką krajową? Czy będzie wsparcie do stada podstawowego loch? Jak wygląda sytuacja z jego odbudową?

Henryk Kowalczyk – Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielił następującej odpowiedzi

- Jeśli chodzi o wsparcie trzody chlewnej to przede wszystkim chcemy to wsparcie skumulować poprzez dobrostan zwierząt, ale głównie wspierać utrzymanie loch. To by było najistotniejsze wsparcie dlatego, że to na tej podstawie będzie można powrócić bardzo szybko do produkcji, która jednak w tym momencie jest bardzo mocno ograniczana ze względu na warunki  cenowe. Głównie chcemy się skupić na wsparciu do utrzymania loch jeśli chodzi o trzodę chlewną.

Minister Kowalczyk w swojej dalszej wypowiedzi zaznaczył, że jest zwolennikiem podjęcia dyskusji nad tym czy pieniądze na dobrostan tuczników nie przeznaczyć w całości na dobrostan loch. Podkreślał wielokrotnie, że jest otwarty na dialog w tej materii.- Natomiast są też propozycje dla dobrostanu zwierząt dotyczące tuczników. One nie są propozycjami istotnymi. Moim zdaniem warto też przemyśleć, czy w ogóle z nich  zrezygnować a wszystko przerzucić na lochy, ale to poddaję pod dyskusję i czekam na propozycje dlatego, że w momencie kiedy ten dobrostan zwierząt dla tuczników ma podwyższać tę dopłatę o rząd wielkości 20-30 zł, to nie wiem czy jest to istotna kwota.  Czy nie lepiej skupić się na wsparciu utrzymania stada czyli loch, ale to jest oczywiście otwarte i czekam tutaj na propozycje. Na obecną chwilę jest propozycja, aby dofinansować utrzymanie loch na poziomie około 300 zł i właśnie te 20 - 30 zł jeśli chodzi o tuczniki. Nie wiem, czy nie warto skumulować tych środków na inne cele? – wskazał szef resortu rolnictwa.

Michał Michalak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 18:33