StoryEditor

Jak innowacje mogą wspierać rolników w obliczu zmian klimatycznych? Dowiesz się na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu!

Zgodnie z prognozami do 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie o 2 miliardy. Świat potrzebuje więcej żywności – to ogromne wyzwanie w obliczu zmienności klimatu, presji szkodników i chorób. Bayer wspiera rolników w skutecznej odpowiedzi na te wyzwania, o czym na naszym VIII Forum Rolników i Agrobiznesu opowie Paweł Szóstak.
23.11.2023., 17:56h

Długotrwała susza, ekstremalne temperatury, nawalne deszcze szczególnie dotkliwie dotykają rolników. Dlatego świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje dziś systemu żywnościowego, który jest zrównoważony dla konsumentów i planety, ale i dla rolnictwa. Z pomocą przychodzi nauka i nowoczesna technologia. Dzięki nim uzyskujemy nowe odmiany, lepiej przystosowane do zmian klimatu niż standardowe. W najnowocześniejszych laboratoriach tworzymy efektywne rozwiązania do ochrony roślin. Ogromnym wsparciem dla rolników są nasze rozwiązania cyfrowe, które pomagają optymalizować nakłady i koszty produkcji, zmniejszać emisje, podnosić przewidywalność podejmowanych decyzji.

Prace nad tymi innowacjami wymagają ogromnych nakładów, którym sprostać mogą tylko najwięksi: Bayer inwestuje w badania i rozwój w obszarze rolnictwa 2,6 mld euro rocznie. Zatrudniamy tysiące badaczy, współpracujemy z instytucjami naukowymi, ale również gigantami technologicznymi – takimi jak Microsoft. Chcemy urzeczywistniać naszą misję: Health for All, Hunger for None (zdrowie dla wszystkich, świat wolny od głodu).

Priorytet: rolnictwo regeneratywne

Nasza działalność jest ukierunkowana na wspieranie przechodzenia na rolnictwo regeneratywne. Jego głównym założeniem jest poprawa stanu gleby i wzmocnienie jej odporności. Kolejne cele to łagodzenie zmian klimatycznych poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla, utrzymanie lub przywracanie różnorodności biologicznej, ochrona zasobów wodnych, zwiększenie plonów, poprawa dobrobytu ekonomicznego i społecznego rolników. Szczegóły prac przedstawiliśmy latem podczas Innovation Summit 2023 w Nowym Jorku, omawiając innowacje w zakresie efektywności upraw, biologicznych środków ochrony roślin, biopaliw, rolnictwa węglowego, precyzyjnego aplikowania środków ochrony roślin, a także platform cyfrowych.

Innowacje dziś i jutro

Obecnie Bayer opracowuje szereg innowacji do zastosowań w wymiarze globalnym. Pracujemy m.in. nad nasionami i technologią hodowli nowej generacji dla plantatorów kukurydzy, soi czy warzyw. To m.in. rozwiązania nowej generacji środków do zwalczania szkodników i chwastów w kukurydzy, soi czy pszenicy hybrydowej. Obszarem naszych zainteresowań są też techniki transformacji cech genetycznych, m.in. zapewniających zmniejszoną wysokość kukurydzy, co w praktyce oznacza zmniejszenie ryzyka strat powodowanych przez silne wiatry.

Rozwiązania cyfrowe dla rolnika i planety

Analiza danych to dziś podstawa efektywności pracy, również w rolnictwie. Bayer stawia na rozwiązania cyfrowe, wspierające rolników w podejmowaniu codziennych decyzji, ułatwiających zarządzanie gospodarstwem. Sztandarowym przykładem jest platforma cyfrowa FieldView, która pozwala zbierać, gromadzić i analizować dane z pól. Wspierając decyzje oparte na aktualnych i historycznych danych, pomaga maksymalizować produktywność i optymalizować nakłady – od wysiewu po zarządzanie uprawami. Te korzyści doceniają rolnicy na całym świecie: w 2023 roku odnotowaliśmy 2,5-krotny wzrost liczby hektarów objętych tym rozwiązaniem w porównaniu z 2020 r.

Wszyscy musimy dążyć do tego, by potrzeby społeczeństw były zaspokajane w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla planety i uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego musimy przyspieszyć transformację rolnictwa i wdrażać rozwiązania, które są jednocześnie zrównoważone i produktywne. To konkretne zobowiązanie na rzecz naszych dzieci i wnuków.

Weź udział w VIII Forum Rolników i Agrobiznesu! Zapisy na forum.topagrar.pl. Zapraszamy!

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 00:24