StoryEditor

Uproszczenia w uprawie buraka cukrowego – zalety uprawy bezorkowej

Uprawa uproszczona to jeden z tematów poruszonych podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. O badaniach prowadzonych nad uprawą uproszczoną w burakach cukrowych, a także o tym, na czym one polegają i jakie przynoszą efekty, opowiedział Mateusz Krawczyk z firmy Pfeifer & Langen Polska.
15.12.2023., 08:50h

Odejście od uprawy płużej w buraku cukrowym

Jan Beba: Witamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Jednym z tematów, które omawialiśmy dzisiaj, jest uprawa uproszczona. Zapraszam do rozmowy Mateusza Krawczyka z firmy Pfeifer & Langen, który zajmuje się doświadczeniami i skupem buraków cukrowych w Środzie Wielkopolskiej. Panie Mateuszu, od wielu lat prowadzą Państwo badania nad uproszczeniami w uprawie buraka cukrowego. Na czym one polegają i jakie przynoszą efekty?

Zobacz także: Jakość surowca i cukru, nowe technologie oraz transformacja energetyczna. Jak powstaje cukier w Chełmży? [FILM]

Mateusz Krawczyk: Doświadczenia z uprawą bezorkową rozpoczęliśmy w firmie Pfeifer & Langen już w 2008 roku. Poszukiwaliśmy rozwiązań, które zapewniałyby stabilniejszy plon i doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyborem jest odejście od uprawy płużnej i zastosowanie maszyn, które mogłyby zastąpić pług.

Zalety uprawy bezorkowej

J.B.: Jakie są najważniejsze atuty uprawy bezorkowej? Wiąże się ona z pewnymi wymaganiami, na przykład z punktu widzenia rolnika, trzeba zainwestować w nowy, drogi sprzęt, który potrzebuje olbrzymiej mocy, żeby go pociągnąć.

M.K.: To prawda, że uprawa bezorkowa wymaga inwestycji, ale firma Pfeifer & Langen wychodzi naprzeciw potrzebom plantatorów. Jesteśmy w stanie zorganizować dla plantatora obsługę "od A do Z" pod tytułem obsługi polowej, czyli zorganizować siew łącznie z uprawą plantatora na polu.

J.B.: Przy tej opłacalności uprawy buraka cukrowego ma to rzeczywiście sens, ale proszę powiedzieć, jak wasze doświadczenia w uprawie bezorkowej buraka cukrowego wpływają na plony i podejście rolników? Czy trudno było przekonać waszych plantatorów do takiej zmiany?

M.K.: Zdecydowaliśmy się na to i staraliśmy się przekonać plantatorów, ponieważ rejon, w którym głównie gospodarujemy, to są gleby lekkie, podatne na erozję wietrzną i wodną, narażone na długie okresy suszy. Właśnie tutaj ta uprawa bezorkowa, głównie strip-till, który się w tej chwili najbardziej rozwinął, niweluje te wszystkie mankamenty pogodowe i pozwala uzyskać stabilny plon na takich, na jakich musimy gospodarować.

J.B.: Jak rolnicy odbierają tę technologię odejścia od pługa? Pewnie wielu z nich trudno się odzwyczaić od widoku czystego pola po pracy pługa.

M.K.: Tak, ale dlatego organizujemy wiele demonstracji i warsztatów polowych, ponieważ samo mówienie i opowiadanie na szkoleniu nie wystarcza. Plantatorzy muszą to zobaczyć, porównać rozwiązania, czy to stricte głębokie spulchnienie, czy to uprawę pasową. Robimy takie demonstracje co roku. Co roku organizujemy też sesję szkoleń zimowych podsumowujących kampanię i przekazujących wszystkie informacje, które są potrzebne do rozpoczęcia nowego sezonu.

30% areału zakontraktowanych buraków w systemie bezorkowym

J.B.: Jakie są efekty uprawy bezorkowej? Jaki procent waszych plantatorów dziś sieje buraki w uproszczeniach?

M.K.: Obecnie ponad 30% zakontraktowanego areału jest uprawiane w systemie bezworkowym.

J.B.: Gdy dziś spojrzymy na pola po zbiorze buraków cukrowych, widzimy często, że ta struktura jest zniszczona przez wilgoć, a ciężkie kombajny pozostawiły głębokie koleiny. Jak w tych warunkach przywrócić pożądany stan gleby, za pomocą jakich maszyn i kiedy się za to zabrać?

M.K.: Myślę, że przede wszystkim trzeba zapobiegać takiemu stanowi na polu i buraki powinny być wykopane do 15-20 listopada. To by nam gwarantowało, że nie zniszczymy struktury na polu. Jeżeli czekaliśmy z tym zbiorem długo i dzisiaj mamy takie przypadki na polu, to najważniejszą zasadą jest, aby w tych mokrych warunkach nic na tym polu nie robić. Pozwolić, aby ta gleba oddała tę wilgoć, przy pomocy mrozu lub naturalnego wyschnięcia, i wtedy można wykonywać zabiegi uprawowe na tych polach. Proponowałbym tutaj głębokie spulchnienie, głębosz, pług dłutowy i zastanowić się w takich przypadkach późnego zbioru nad uprawą roślin jarych. Tutaj musimy się odnieść do płodozmianu.

Płodozmian pod buraki cukrowe

J.B.: Urozmaicony płodozmian jest kluczem nie tylko do osiągania bardzo dobrych wyników w uprawie, plonowaniu i tworzeniu struktury gleby, ale także do uzyskania wsparcia unijnego. Proszę powiedzieć, na jaki płodozmian plantatorzy buraka powinni zwrócić szczególną uwagę? Co jest polecane, a czego lepiej unikać?

M.K.: Obecnie najczęściej buraki uprawiane są po zbożach. Z drugiej strony coraz częściej przed plonem staje kukurydza. Tutaj bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na stosowane środki ochrony roślin w roślinach poprzedzających uprawę buraka cukrowego, ponieważ możemy narazić się na fitotoksyczność i niestety ta uprawa nie będzie przynosiła efektów.

J.B.: Czyli pozostaje nam życzyć Państwu trafnych decyzji, jeżeli chodzi o płodozmian, o międzyplony, i prosimy, aby uważnie obserwować to, co się dzieje na polu, terminy wykonywania zabiegów, a także stosowane środki ochrony roślin w roślinach poprzedzających wysiew buraka cukrowego, tak aby rzeczywiście wszelkie wysiłki włożone w tę uprawę były odpowiednio wynagrodzone. Dziękuję za rozmowę!

Zobacz całą naszą rozmowę!

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 21:06