StoryEditor

Czy biomasa agro i rolnicze OZE to lekarstwo na kryzys energetyczny w Polsce? Rolniczy temat, odc. 26

Polskie rolnictwo, podobnie jak inne gałęzie naszej gospodarki, mierzy się z wieloma kryzysami i problemami. W jaki sposób te kryzysy łagodzić, jak rolnikom pomóc i jak wykorzystać ten potencjał, który jest w rolnictwie? O tym w programie "Rolniczy temat" rozmawiam z wiceministrem rolnictwa i od niedawna także Pełnomocnikiem Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Januszem Kowalskim.
28.10.2022., 14:10h
Janusz Kowalski został miesiąc temu wiceministrem rolnictwa. Od początku deklarował, że z rolnictwem nie ma nic wspólnego, ale chce się zając tematami związanymi z rolniczymi źródłami energii odnawialnej oraz biomasą ze źródeł rolniczych. Tydzień temu otrzymał nominację na Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich. Postanowiłem zapytać wiceszefa MRiRW jakie są jego kompetencje i zadania w tym zakresie oraz jaki plan ma resort rolnictwa na poprawę sytuacji rolników i łagodzenie skutków kryzysu, także energetycznego na polskiej wsi.


- Dzisiaj kryzys energetyczny dotyka rolników indywidualnych, dotyka całą branżę i wszystkie sektory rolno-spożywcze, szczególnie przetwórstwo, które jest energochłonne, a więc ogromną część polskiej gospodarki - przecież to jest 20% patrząc całościowo. I dzisiaj koszty energii, ciepła, surowca to jest to, czym się przejmują rolnicy. Moim planem jest to, aby spowodować by rolnicy - szczególnie indywidualni - mieli dodatkowe dochody, a Polacy nowe i tańsze źródła energii oraz ciepła. Jak to zrobić? Tym hasłem jest oczywiście biomasa agro, czyli wykorzystanie potencjału polskiego rolnictwa do produkcji tej biomasy, ale przede wszystkim wykorzystanie pozostałości po produkcji rolno-spożywczej na cele energetyczne - mówił wiceminister Kowalski.


Jak dodał, normalnie w Unii Europejskiej biomasa agro jest paliwem energetycznym numer 1. W Polsce natomiast jest ona od 10 - 15 lat traktowana po macoszemu, chociaż potencjał jest ogromny. -Stawiano na wiatraki, stawiano na fotowoltaikę. To są ważne źródła energii, ale biomasa agro powoduje to, że te wszystkie jednostki, które ją wykorzystują są o wiele bardziej efektywne, stabilne. Ich efektywność jest nawet 92, 93-procentowa - zaznaczał wiceszef MRiRW.


A jaki plan na rozwój tego sektora i inwestycje w tym obszarze ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Zachęcam do obejrzenia całego odcinka.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 11:15