StoryEditor

Mobilne panele agrofotowoltaiczne (AgroPV) dla rolników. Jak to działa?

Powstała pierwsza w Polsce mobilna instalacja fotowoltaiczna. Stworzyła ją firma Apply Engineering we współpracy z Politechniką Bydgoską firma Apply Engineering. Jak to działa i do czego będzie służyć rolnikom?
16.12.2023., 09:00h

- Mobilny system agrofotowoltaiczny to innowacyjne rozwiązanie, które ma wspomóc gospodarstwa rolne, przede wszystkim w produkcji roślinnej. Testy i badania z wykorzystaniem prototypowego urządzenia prowadzić będzie Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. System agrofotowoltaiczny (AgroPV) zaprezentowano 28 listopada 2023 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Politechniki Bydgoskiej – podaje Politechnika Bydgoska. Sy

Z czego się składa i jak to działa?

Jak podaje Politechnika Bydgoska urządzenie składa się z mobilnej instalacji o mocy 415kWh wykorzystującej technologię bifacjalną, która polega na tym, że panele wychwytują światło z tyłu i z przodu, dzięki czemu mają większe wskaźniki produkcji energii i wydajności niż ogniwa jednostronne.

Dodatkowo zawiera dwa falowniki hybrydowe, magazyny energii oraz moduły PV wyposażonych w optymalizatory. Cały układ instalacji jest samobieżny i w pełni zautomatyzowany, wyposażony w napęd 4 x 4, lokalizatory GPS, kamery i mobilną kontrolę toru jazdy.

Zdalne sterowanie panelami fotowoltaicznymi

- System jest sterowany zdalnie. Ze względu na swoją mobilność może być wykorzystywany na polach uprawnych, nie wyłączając przy tym gruntów na produkcję roślinną jak w przypadku instalacji stacjonarnych. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej oraz jej gromadzenie w magazynach w czasie wegetacji roślin – mówi prof. Anna Wenda-Piesik, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ, autorka projektu AgroPV.

Instalacja kosztowała 950 tys. złotych. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii będzie prowadził badania nad wykorzystaniem mobilnej instalacji fotowoltaicznej w uprawie czterech gatunków roślin dla celów konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w systemie o obiegu zamkniętym.

Oprac. dkol na podst. applyengineering.pl/pbs.edu.pl/

Fot. applyengineering.pl/pbs.edu.pl/

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 14:02