StoryEditor

Zielony wodór z OZE: możliwości wykorzystania jako paliwa

Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym, a na dodatek jest świetnym paliwem, po które warto sięgnąć. Jak można wykorzystać zielony wodór?
22.09.2023., 14:09h

Niestety wodór rzadko występuje w postaci niezwiązanej, najczęściej w parze wodnej (H2O) lub metanie (CH4). Możemy więc go pozyskać praktycznie z każdego źródła organicznego lub z wody. Podczas spalania wodoru z czystym tlenem powstaje tylko woda, również przy utlenianiu wodoru w ogniwach paliwowych produktem ubocznym jest woda.

cząsteczka wodoru rys krajewska
Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym układu okresowego, jest też najczęściej występującym pierwiastkiem we wszechświecie, bo stanowi około 75% całkowitej masy materii.

Kolory wodoru: zielony z OZE

– Pomimo że sam wodór jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, to w zależności od ilości emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji nadano mu kolory. Najbardziej pożądany jest tzw. wodór zielony – wytworzony przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony skali jest wodór w odcieniach szarości i czerni, czyli z gazu ziemnego czy węgla, z dużym śladem węglowym dla środowiska – mówi Kuba Zwoliński z MH Energy, spółki zajmującej się wspieraniem projektów związanych z gospodarką wodorową.

Kuba Zwoliński MH Energy
Kuba Zwoliński, MH Energy

Obecnie 96% światowego wodoru produkuje się za...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 01:01