StoryEditor

Włochy: Ponad 15 000 wniosków o dotacje na fotowoltaikę

Włoski program dot. odnawialnych Źródeł energii przyciągnął już ponad 15 000 wniosków na dotacje do instalacji fotowoltaicznych.
07.07.2024., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Włoskie rolnictwo stawia na fotowoltaikę: Ponad 15 tysięcy wniosków o wsparcie
  • 2,35 mld euro na instalacje PV z budżetu unijnego
  • 3 000 instalacji ukończonych, 4 000 w toku

Włoskie rolnictwo stawia na fotowoltaikę: Ponad 15 tysięcy wniosków o wsparcie

We Włoszech rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie nabiera tempa. Jak niedawno poinformowało Ministerstwo Rolnictwa w Rzymie, już ponad 15 tysięcy gospodarstw rolnych złożyło wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Parco Agrisolare”.

Zobacz też: „Moja Elektrownia Wiatrowa” – można już składać wnioski o dofinansowanie!

2,35 mld euro na instalacje PV z budżetu unijnego

W sumie 2,35 mld euro zostanie przeznaczone na budowę instalacji fotowoltaicznych (PV) na budynkach wykorzystywanych w przemyśle rolniczym i spożywczym. Większość środków pochodzi z unijnego Funduszu Odbudowy (RRF).

image

Mój Prąd 6.0 – czy w tym roku będzie nabór wniosków?

3 000 instalacji ukończonych, 4 000 w toku

Według ministerstwa zainstalowano już 3 000 systemów, a kolejne 4 000 jest w trakcie budowy. Szef departamentu Francesco Lollobrigida przypisuje sukces programu przede wszystkim zmianom, które sam wprowadził. Ze względu na niskie zainteresowanie za poprzedniego rządu przeprowadzono konsultacje z rolnikami, przedsiębiorcami i branżowymi stowarzyszeniami w celu znalezienia sposobów na ulepszenie programu.

Lollobrigida wskazał, że między innymi zwiększono dotacje oraz podniesiono limit mocy instalacji solarnych. Można uzyskać dofinansowanie pokrywające do 80% kosztów. Dodatkowo energia wytwarzana przez instalacje nie musi być już zużywana na miejscu. Ministerstwo szacuje, że dotowane instalacje mogą do 2026 roku osiągnąć łączną moc produkcyjną do 1,38 GW.

Źródło: AgraEurope

Fot. AB27/Pixabay

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 20:26