StoryEditor

Co zaatakuje pszenicę?

Podstawą integrowanej, a tym samym tańszej ochrony roślin, jest dobór środka do występujących na polu chorób. Jednak wiele z nich lepiej zwalczać zapobiegawczo – w czasie kiedy nie ma jeszcze objawów. Jak w takim razie wybrać środek skuteczny?
25.04.2017., 10:04h

Pomocą w przewidywaniu chorób jest wrażliwość odmian. Informacje o podatności odmian zbóż ozimych na choroby znajdują się w listach opisowych odmian COBORU. Dla Państwa wygody cechy odmian pod kątem podatności na sprawców chorób (im niższa liczba w ocenie, tym odmiana wrażliwsza na daną chorobę) zestawiliśmy w pliku Excela. Jest to plik w formie bazy danych, który umożliwia sortowanie, filtrowanie i przeglądanie cech odmian.

Wystarczy podać adres e-mail i przyślemy Państwu plik Excela z cechami odmian zbóż ozimych. Po otrzymaniu pliku należy znaleźć kartę z gatunkiem zboża i kolumnę choroby. Klikając strzałkę rozwinie się menu, a stamtąd można zadać sortowanie danych w kolumnie. Odmiany o najniższych wartościach danej choroby trzeba szczególnie uważnie chronić i zabieg wykonać wcześniej.

W celu ściągnięcia pliku bazy odmian proszę kliknąć poniższy link:

LINK

Plik z listą większości fungicydów na choroby liści znajduje się pod poniższym linkiem:

LINK

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:33