StoryEditor

Jak w praktyce stosować pasze rzepakowe?

Czy wysoka wydajność krów może iść w parze z zastosowaniem w dawce pokarmowej zwierząt makuchu rzepakowego? Przekonaj się sam.
19.02.2018., 14:02h
– Zainteresowanie żywieniem krów „bez GMO” oprócz zamieszania, wielu wątpliwości i poniesienia wielu kosztów (badanie pasz, certyfikaty, dokumentacja, itp.), miało i ma również niewątpliwe korzyści – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.

Jak wymienia, po pierwsze, w poszukiwaniu alternatywy dla poekstrakcyjnej śruty sojowej (praktycznie jedynej paszy pochodzącej z roślin genetycznie modyfikowanych) stosowanej w dawkach dla krów mlecznych, wzrosło zainteresowanie hodowców krów mlecznych problematyką ich żywienia. Częściej niż w przeszłości hodowcy interesują się podatnością białka ogólnego pasz na rozkład w żwaczu czy strawnością jelitową białka by-pass. To większe zainteresowanie żywieniem daje z pewnością wymierne korzyści ekonomiczne.

Kolejna kwestia, którą wylicza ekspert z Krakowa, to fakt, że znaczna część hodowców, a także ich doradcy żywieniowi uwierzyła, że można żywić krowy bez poekstrakcyjnej śruty sojowej, a jej brak w dawce pokarmowej nie spowoduje zmniejszenia wydajności mleka i pogorszenia zdrowia i rozrodu krów.

Po trzecie wróciły do łask pasze rzepakowe, pochodzące z przetwórstwa n...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:28