StoryEditor

Zabezpiecz pupila

Pchły i kleszcze atakują szybko i podstępnie. Podpowiadamy jak skutecznie zabezpieczyć żyjące w gospodarstwie psy i koty przed tymi pasożytami.
19.02.2018., 13:02h
Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad 850 gatunków kleszczy, z czego aż 80 w Europie? Twój pies i kot bez specjalnego zabezpieczenia przed nimi może poważnie zachorować. Ty również nie jesteś bezpieczny, ponieważ zarówno kleszcze jak i pchły mogą z sierści pupila przedostać się na twoje ciało.

Te niebezpieczne pasożyty występują przede wszystkim na łąkach i w lasach dlatego też szczególnie narażone są na nie zwierzęta żyjące na wsi, w gospodarstwie. Trzeba wiedzieć, że insekty te poszukują one swoich ofiar aktywnie ponieważ potrzebują ich krwi do dalszego życia oraz rozmnażania. 

Najlepszym momentem na zabezpieczenie zwierząt towarzyszących przed kleszczami i pchłami jest wiosna. Wraz z pierwszym jej powiewem rozpoczyna się bowiem sezon na te insekty. Po znalezieniu ofiary kleszcze ssą krew wprowadzając przy tym do organizmu ofiary neurotoksyny oraz liczne patogeny. Najniebezpieczniejsza dla psów jest babeszjoza, choroba wywoływana przez pierwotniaka – Babesia canis – który atakuje czerwone krwinki. Choroba w krótkim czasie prowadzi do gwałtownej anemii oraz do uszkodzenia narządów wewnętrznych, szczególnie nerek i wątroby. Bez szybkiej pomocy weterynaryjnej oraz trafnej diagnozy psy skazane są na śmierć. 

Inwazja pcheł
również nie wywołuje jedynie uciążliwego świądu u zwierząt, ale w konsekwencji może prowadzić np. do alergicznego zapalenia skóry. 

Już w marcowym wydaniu "top agrar Polska" przeczytacie o sposobach skutecznego zapobiegania inwazjom pcheł oraz kleszczy u psów i kotów.  Znajdziecie tam również porady lekarza weterynarii jakich preparatów używać.
Zapraszamy do lektury.  
aku 
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 15:16